Home SPORTS NEWS Έβγαλε… δίκανο στις καθυστερήσεις (videos&pics)

Έβγαλε… δίκανο στις καθυστερήσεις (videos&pics)

Δυο… λεπτά στις καθυστερήσεις ήταν αρκετά για την Παρί Σεν Ζερμέν, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, για να φτάσει σε δυο γκολ, και έτσι να νικήσει τη Γκινγκάμπ με 2-0 για την 4η αγωνιστική του Σαμπιονά στο «Παρκ ντε Πρενς»… Η πρωταθλήτρια Γαλλίας, πίεζε από την αρχή, είχε δυο δοκάρια στο πρώτο μέρος, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι πως έφτασε στην 2η σερί νίκη της, μετά τις δυο ισοπαλίες, που είχε στην αρχή του πρωταθλήματος. Καλύτερος παίκτης για τη γηπεδούχο ήταν ο Τιάγκο Σίλβα, που βοήθησε αμυντικά, αλλά και στην επίθεση, λύτρωση από τον 18άχρονο Ραμπιό, σκόραρε και ο Ιμπαΐμοβιτς!

Η επιτυχία κόντρα στη νεοφώτιστη δεν ήρθε εύκολα, με τον Λοράν Μπλαν να παίζει με όλα τα… όπλα τους και με 4-3-3! Η γηπεδούχος στις φάσεις που έκανε δεν κατάφερε να βρει δίχτυα (να θυμίσουμε πως στο 1-1 με την Αζαξιό εντός είχε πολλές ευκαιρίες και κατοχή μπάλα, αλλά τα γκολ δεν ήρθαν). Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος είχε δύο δοκάρια με τους Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (2’) και Τιάγκο Σίλβα (36’). Σουτ των Λαβέτσι, Καβάνι δεν βρήκαν στόχο. Η Γκινγκάμπ έκανε δυο φάσεις, αλλά δεν σκόραρε…

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς ήταν μονόλογος για την Παρί. Στο 67 και στο 69’ οι Καβάνι και «Ίμπρα» δεν σκόραραν από καλές θέσεις. Ο Σιρίγκου έσωσε πάντως την πρωταθλήτρια σε τετ-α-τετ με τον Γιαταμπαρέ. Τελικά κόντρα στη Γκινγκάμπ, το… γόρδιο δεσμό έλυσε ένας 18άχρονος ο Αντριέν Ραμπιό, που μπήκε αλλαγή στο 64’ στη θέση του Παστόρε, ο οποίος στο 90’+2 με προβολή έκανε το 1-0. Με το άγχος να έχει φύγει, στο 90’+3 σκόραρε και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις
ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Φαν ντερ Βιλ, Αλέξ, Τιάγκο Σίλβα, Μάξουελ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Παστόρε (64′ Ραμπιό), Λαβέτσι (64′ Λούκας Μόουρα), Καβάνι, Ιμπραχίμοβιτς.
ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Σαμασά, Μαρτίν-Περεϊρά, Κερμπρά, Σορμπόν, Λεμέτρ, Ματίς, Ντιαλό, Σανκαρέ, Μποβού, Ατίκ (71′ Ζιρές), Μουσταφά Γιαταμπαρέ.

****Το ματς παρακολούθησαν ο Νικολά Σαρκοζί, αλλά και ο Ραϊμόν Ντομενέκ…