Home SPORTS NEWS Αποκλεισμοί σοκ για Βέρντερ και Γκλάντμπαχ (vids)

Αποκλεισμοί σοκ για Βέρντερ και Γκλάντμπαχ (vids)

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν για την Βέρντερ Βρέμης και την Γκλάντμπαχ, καθώς και οι δύο ομάδες γνώρισαν τον αποκλεισμό από τον πρώτο μόλις γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας από ομάδες της τρίτης κατηγορίας.

Συγκεκριμένα η Βέρντερ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της θεωρητικά αδύναμης Ζααρμπρίκεν, η οποία απέκλεισε την ομάδα της Βρέμης στην παράταση με σκορ 3-1. Η Ζααρμπρίκεν έδειξε πως ήθελε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και προηγήθηκε με 1-0 στο 45′ με τον Φίσερ. Στο δεύτερο μέρος του ματς, η Βέρντερ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Προντλ στο 59′ Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι δείχνοντας μεγαλύτερο σθένος από τους αντιπάλους τους, πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Στέγκερερ στο 105′, ενώ την χαριστική βολή στην Βέρντερ έδωσε ο Ζίμερ επτά λεπτά αργότερα.

Στον δεύτερο αποκλεισμό σοκ της σημερινής ημέρας, η Μπορούσια Γκλάντμπαχ ηττήθηκε από την άσημη Ντάρμσταντ με 5-4 στα πέναλτι, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Ζααρμπρίκεν – Βέρντερ Βρέμης 3-1 παρ. (1-1 κ.α.)

Ντάρμσταντ – Γκλάντμπαχ 5-4 πεν. (κ.α. & παρ. 0-0)