Home SPORTS NEWS Γκέλα στην πρεμιέρα για Παρί (vid)

Γκέλα στην πρεμιέρα για Παρί (vid)

Με το αριστερό ξεκίνησε η Παρί Σεν Ζερμέν τις υποχρεώσεις στο νέο πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Μονπελιέ στο ”Ζοφρουά Γκισάρ”. Οι πρωταθλητές του περσινού Σαμπιονά βρέθηκαν πίσω στο σκορ, χάρη σε γκολ του Ρεμί Καμπελά στο 10′ που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Παριζιάνοι εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι με την έναρξη του δεύτερου μέρους και ισοφάρισαν με τον αριστερό μπακ, Μάξγουελ στο 60′ της αναμέτρησης. Ο Λοράν Μπλαν έριξε στο αγώνα τον Έντισον Καβάνι στο 71′ και ένα λεπτό αργότερα η Μονπελιέ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ελ Καουτάρι αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα και άφησε την γηπεδούχο με παίκτη λιγότερο.

Οι Παριζιάνοι αύξησαν την πίεση, κλείνοντας τη γηπεδούχο στα καρέ της, έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη στην πρεμιέρα του Σαμπιονά, ωστόσο ξεκίνησαν με το αριστερό αφού έμεινα στο 1-1