Home SPORTS NEWS Πρώτη νίκη επί της Ισπανίας μετά από 11 χρόνια

Πρώτη νίκη επί της Ισπανίας μετά από 11 χρόνια

Η Εθνική… ξόρκισε την κατάρα απέναντι στους Ισπανούς με νίκη 79-75 στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας με μεγάλη βραδιά του Βασίλη Σπανούλη.

Είναι η πρώτη νίκη της ελληνικής ομάδας μετά από 11 χρόνια επί των «Φούριας Ρόχας» και ήρθε την κατάλληλη στιγμή: Μετά τις δύο σερί ήττες από Φινλανδία, Ιταλία και στην έναρξη της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Εθνική μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (26-16), έπαιξε πολύ καλή άμυνα απέναντι στους υπερόπτες Ισπανούς (17 λάθη), ο Αντρέα Τρινκιέρι σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες μίκρυνε το ρόστερ (Φώτσης, Περπέρογλου δεν έπαιξαν καθόλου και ο Μαυροκεφαλίδης μόνο 4’) και η ομάδα βρήκε συνοχή και ρυθμό, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης, που εξελίσσεται σε… εφιάλτη για τους «Φούριας Ρόχας», έκανε καταπληκτικό ματς μετά την πρώτη περίοδο.

Από τους «αφανείς ήρωες» της Εθνικής ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με εξαιρετική άμυνα και 5 κλεψίματα, ο Κώστας Καϊμακόγλου, που ήταν και εκείνος πολύ καλός αμυντικά και σκόραρε 11 πόντους με 2/2 τρίποντα και ο Μάικ Μπράμος, που, επίσης, ήταν συνεπέστατος αμυντικά και βοήθησε στην επίθεση. Αμυντικά ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν καλύτερος του αναμενόμενου, ενώ σκόραρε και 10 πόντους.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (26-16) στο πρώτο δεκάλεπτο διότι υστερούσε σε ταχύτητα από τους Ισπανούς, δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ρούντι Φερνάντεθ και επιπλέον είχε άστοχο τον Βασίλη Σπανούλη στην επίθεση (3/6 βολές και 0/3 σουτ).

Η Εθνική έκανε την πρώτη μεγάλη ανατροπή στην δεύτερη περίοδο, όταν με σχήμα με δύο κοντούς  (Ζήσης, Σλούκας ή Σπανούλης), τον Μπράμος στην θέση «τρία», τον Καϊμακόγλου στο «τέσσερα» και τον Μπουρούση «πεντάρι» ή τον Μαυροκεφαλίδη στο τέλος, βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα.

Την αισθητή βελτίωση στην αμυντική συμπεριφορά της ελληνικής ομάδα, ακολούθησε το επιθετικό ρεσιτάλ του Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκ των οποίων οι οκτώ με δύο τρίποντα ήταν συνεχόμενοι.

Με το δεύτερο τρίποντο του Σπανούλη η «επίσημη αγαπημένη» πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-34 στο 18′ και μετά από επιμέρους σκορ 21-8. Η Εθνική θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ εάν ήταν πιο εύστοχη στις βολές (14/22), σε αντίθεση με τους Ισπανούς, που έχουν 100% (9/9).

Καταλυτική ήταν η παρουσία του Μαρκ Γκασόλ στην τρίτη περίοδο. Με την παρουσία του στην ρακέτα, απέτρεψε τις ελληνικές διεισδύσεις και η μόνη διέξοδος για σκορ από την Εθνική ήταν οι προσπάθειες του Πρίντεζη από το λόου ποστ. Στην επίθεση πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους με ένα τρίποντο, που έδωσαν στην Ισπανία προβάδισμα 7 πόντων (57-50) περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Φερνάντεθ, που ανέβασε την διαφορά στους οκτώ για τους Ισπανούς (60-52), στα επόμενα τέσσερα λεπτά, όμως, η Εθνική δέχθηκε μόλις ένα πόντο, σκόραρε 10 με τον Σπανούλη να πετυχαίνει τους τελευταίους πέντε συνεχόμενους πόντους της «επίσημης αγαπημένης» και η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με 62-61 μετά το 34’.

Η ελληνική ομάδα είχε… μπλοκάρει επιθετικά τους «Φούριας Ρόχας» και με τέσσερις σερί πόντους του Γιάννη Μπουρούση προηγήθηκε με 68-64 στο 36’.

Με καλάθι του Μπράμος και καλάθι του Καϊμακόγλου απέναντι στον Γκασόλ η Εθνική προηγήθηκε με 72-66 1’ και 35’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γκασόλ μείωσε με δύο βολές σε 72-68, αλλά ο Μπράμος με μεγάλο τρίποντο από την γωνία… έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Εθνικής (75-68) 58’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4, Σπανούλης 20 (7/10 β., 2/6 διπ., 3/7 τριπ., 3 α., 3 λ.), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5 (1 τριπ., 5 κλεψ.), Καββαδάς 3 Μαυροκεφαλίδης, Καϊμακόγλου 11 (2/2 τριπ., 4-1 ριμπ.), Μπράμος 8 (2/4 τριπ.).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 20 (4/4 β., 5/7 διπ., 2/5 τριπ., 4 α.), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρέι, Καλντερόν 5 (1/5 τριπ.), Ρούμπιο 6 (3 α., 3 λ.), Κλαβέρ 9 (1/2 τριπ., 8-3 ριμπ.), Σαν Εμετέριο 4, Γιούλ 2, Γκασόλ 20 (7/8 β., 5/8 διπ., 1/1 τριπ., 4-1 ριμπ., 5 λ.), Μούμπρου 3 (1/3 τριπ.).