Home SPORTS NEWS Επέστρεψε στις νίκες η Αλκμάαρ

Επέστρεψε στις νίκες η Αλκμάαρ

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις, η Αλκμάαρ νίκησε δύσκολα με 3-0 την Γκόου Αχέντ Ιγκλς για την 6η αγωνιστική και έτσι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ επέστρεψε στις επιτυχίες. Κόλλησε… η Φέγενορντ εκτός με τη Ναϊμέγκεν (3-3), νίκες για Μπρέντα, Χέρενφεν, Ουτρέχτη!

Η AZ έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση. Στο 31’ ο Γιόχανσον έκανε το 1-0 με πέναλτι, ενώ τα άλλα δύο γκολ μπήκαν, όπως είπαμε, στις καθυστερήσεις του ματς. Στο 90+1′ ο Ελμε πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του, και στο 90+4΄Μπεργκούις διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Αλκμάαρ έπαιξε με τους: Αλβαράδο, Βούιτενς, Γιόχανσον, Βιεργκέβερ, Γκουβελέου, Μάρτενς (78’ Γκούντμουντσον), Ελμ, Γκουντέλι, Χένρικσεν, Μπέερενς, Γιόχανσον (81’ Μπεργκουίς).

Η Μπρέντα πήρε μεγάλο «διπλό» με 5-1 κόντρα στη Ρόντα, ενώ με 3-2 νίκησε η Χέρενφεν στην έδρα της τη Γκρόνινγκεν. Με 2-1 επικράτησε η Ουτρέχτη εντός της Βααλβάικ 2-1.

Αναλυτικά για την 6η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
Άγιαξ-Τσβόλε 2-1 (72′ Σερέρο, 76′ αυτ. Βαν ντε Βερφ/89′ Γκράβενμπικ)
Ντεν Χάαγκ-Φίτεσε (αναβλήθηκε)
Καμπούρ-Χέρακλες 2-0 (42′ Χέμεν, 88′ αυτ. Σένκεβελτ)
Τβέντε-Αϊντχόφεν 2-2 (17′ Εγκαν, 70′ Πρόμς/66′ Γουινάλντουμ, 88′ Ντιπέι)
Κυριακή
Ναϊμέγκεν-Φέγενορντ 3-3
(30’, 77’ Στεφανικ, 69’ Πάλσον/26’ Ίμερς, 67’ Μποέτιους, 90’ Ιντι)
Ρόντα-Μπρέντα 1-5 (44′ Ντόναλντ/45+1 Κουάκμαν, 70′ Σέντσες, 86′ 88′ Σάρπονγκ)
Αλκμάαρ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς 3-0 (31′ πεν Γιοχάνσον, 90′, 90+1 Ελμ)
Χέρενφεν-Γκρόνιγκεν 3-2 (52′ Βιλντσουτ, 55′ Οτιγκμπά, 72′, 90′ Φινμπόγκασον/32′ πεν. φαν ντε Βέλντεν, 57΄Κάπελχοφ)
Ουτρέχτη-Βααλβάικ 2-1 (5′, 40′ Ντε Ρίτλερ/63′ Αμιέ)