Home SPORTS NEWS Πολυβόλα Τότεναμ και Σίτι! – Τα αποτελέσματα του Λιγκ Καπ

Πολυβόλα Τότεναμ και Σίτι! – Τα αποτελέσματα του Λιγκ Καπ

Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε και στον 3ο γύρο του Αγγλικού Λιγκ Καπ (Capital One Cup). Η Τότεναμ πέρασε εύκολα από το Βίλα Παρκ με 4-0. Ο Ντεφό άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τα σπιρούνια, ενώ στο 49′ ο Παουλίνιο σημείωσε το 0-2 για να ολοκληρώσουν ο Τσάντλι και Ντεφό – με το δεύτερο τέρμα του – το εύκολο πέρασμα της Τότεναμ από την έδρα της Βίλα..

Στο ρελαντί και η Μάντσεστερ Σίτι μετά την επιβλητική νίκη επί της συμπολίτισσας Γιουνάιτεντ (4-1) για το πρωτάθλημα, συνέτριψε και την Γουίγκαν με 5-0 για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Ο Γιόβετιτς σημείωσε 2 γκολ, ενώ από ένα πέτυχαν οι Τζέκο, Τουρέ (76′) και Νάβας.

Η Φούλαμ του Γιώργου Καραγκούνη επικράτησε με 2-1 της Έβερτον του πρώην “ερυθρόλευκου” Κέβιν Μιραλάςκαι εξασφάλισε την πρόκρισή της στους “16” του League Cup.

Η Έβερτον ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τέρμα του Στίβεν Νέισμιθ, αλλά ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Η λύτρωση για τη Φούλαμ ξεκίνησε από τα πόδια του Γιώργου Καραγκούνη, ο οποίος ξεκίνησε και στην βασική ενδεκάδα, καθώς έπειτα από δική του ασίστ ο Ντάρεν Μπεντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Κέβιν Μιραλάς δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικατέστησε τον σκόρερ Νέισμιθ στο 80ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα:
Τρίτη 24/09
Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-4 (45’+1’Ντεφό, 90+2′, 49′ Παουλίνιο, 86′ Τσάντλι)

Μπέρνλι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1 (45′ 68′ Ινγκς / 24′ Ντάρμπισιρ)

Χαλ – Χάντεσφιλντ 1-0 (59′ Πρόσβιτζ)

Λέστερ – Ντέρμπι 2-1 (78′ Νόκαρτ, 81′ Ντρινκγουότερ / 52′ Μάρτιν)

Μάντσεστερ Σίτι – Γουίγκαν 5-0 (33′ Τζέκο, 60′, 83′ Γιόβετιτς, 76′ Τουρέ, 86′ Νάβας)

Σαουθάμπτον – Μπρίστολ Σίτι 2-0 (15′ Ραμίρεζ, 83′ Χούιβελντ)

Σάντερλαντ – Πίτερμπρο 2-0 (33′ Τζακερίνι, 74 Ρομπέρζ)

Σουίντον – Τσέλσι 0-2 (29′ Τόρες/ 35 Ραμίρες)

Γουότφορντ – Νόριτς 2-2 (παράταση) (23′ Ακούνα, 55′ Φαραονί / 77′ Μέρφι, 90+5 Χούπερ)

Γουέστ Χαμ – Κάρντιφ 3-2 (1′ Μόρισον, 8 Τζάρβις, 78′ Βαζ Τε / 45′ Νουν, 76 Οντεμβιγί)

Φούλαμ – Έβερτον 2-1 (54′ Μπερτάτοφ, 68′ Μπεντ/ 12′ Νέισμιθ)