Home SPORTS NEWS Με πέναλτι στις καθυστερήσεις η Ρεάλ! (video)

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις η Ρεάλ! (video)

Η Έλτσε έκανε δύσκολη τη ζωή της Ρεάλ, καθώς ισοφάρισε το ματς σε 1-1 στο 91ο λεπτό, αλλά με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο που αμφισβητήθηκε  στο 96ολεπτό η «βασίλισσα» πήρε τη νίκη με 1-2.

«Χιτσκοκικό» ήταν το φινάλε στο «Martinez Valero» με την γηπεδούχο ΄Έλτσε να προκαλεί έμφραγμα στην «βασίλισσα» με το γκολ που πέτυχε ο Μποάκιε με κεφαλιά στο 91ο λεπτό και έτσι ισοφάρισε το τέρμα που είχε πετύχει ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 51ο.

Μετά από πέντε λεπτά καθυστερήσεων και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ θα έχανε και άλλους βαθμούς, ο Πέπε κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 96ο ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Έτσι η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι κατάφερε μετά κόπων και βασάνων να φτάσει στη νίκη, με πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΤΣΕ: Μανού Ερέρα, Σουάρες, Μποτία, Λομπάν, Αλμπάθαρ, Ρουμπέν Πέρεθ, Κάρλος Σάντσες, Χάβι Μάρκεθ (62′ Μποάκιε), Κάρλες Χιλ, Μανού ντελ Μοράλ (59′ Φιντέλ), Κόρο (81′ Νίγκεθ).
ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Κεντίρα, Μόντριτς (81′ Καρβαχάλ), Ίσκο (70′ Ιγιαραμέντι), Ντι Μαρία (89′ Μοράτα), Κρ. Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Μπαρτσελόνα – Σοθιεδάδ 4-1 (5′ Νεϊμάρ, 8′ Μέσι, 23′ Μπουσκέτς, 77′ Μπάρτρα / 64′ Ντε λα Μπέγια)
Λεβάντε – Βαγιαδολίδ 1-1 (36′ Μπαμπά Ντιαβαρά / 42′ Χάβι Γκέρα)
Μάλαγα – Αλμερία 2-0 (68′ Τισόνε, 91′ Πορτίγιο)
Ατλέτικο – Οσασούνα 2-1 (18′ και 25′ Ντιέγκο Κόστα / 42′ Οριόλ Ριέρα)

Τετάρτη
Γρανάδα – Βαλένθια 0-1 (94′ Ζόνας)
Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο 4-1 (17′ πέν. και 53′ Ράκιτιτς, 80′ και 88′ / 55′ Αντριάν)
Έλτσε – Ρεάλ 1-2 (91′ Μποάκιε / 51′ και 96′ πέν. Κρ. Ρονάλντο)