Home SPORTS NEWS Η Αρμενία είναι… εδώ! (video)

Η Αρμενία είναι… εδώ! (video)

Η Αρμενία πέτυχε την πρώτη νίκη στην έδρα της για τον 2ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ στη ζώνη της Ευρώπης, και με το 2-1 στο Ερεβάν, κόντρα στη Βουλγαρία, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννιά παίκτες, μπήκε στο… κόλπο για την 2η θέση! Στο γκρουπ αναμένεται μεγάλη μάχη για την συγκεκριμένη θέση, πίσω από την Ιταλία που έχει περάσει…
Η Βουλγαρία που μέχρι τώρα φαινόταν να είχε το… πάνω χέρι, με την ήττα αυτή έμπλεξε, καθώς η Δανία που φιλοξενεί αργότερα
την Ιταλία, μπορεί να περάσει αυτή 2η.

Το ματς πήρε… φωτιά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Αρμενία έκανε το 1-0 με τον Οζμπίλιτς στο 45’, ενώ στο 44’ για την Βουλγαρία αποβλήθηκε με απάθειας κόκκινη κάρτα ο Μποντούροφ. Στο δεύτερο μέρος η Βουλγαρία ισοφάρισε στο 61’ με τον Ποπόφ. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα έμεινε με εννιά παίκτες, αφού ο Ντιάκοφ αντίκρισε την δεύτερη (η πρώτη στο 50’) και αποβλήθηκε. Τελικά, το «χρυσό» γκολ για την Αρμενία πέτυχε ο Μοβσισιάν στο 87’…

Οι συνθέσεις
ΑΡΜΕΝΙΑ: Μπερεζόφσκι, Αρζουμανιάν (12’ Αλεκσανιάν), Μκρτσιάν, Γκαζαριάν, Σαρκίσοφ (94’ Μανογιάν), Χοβνανισιάν, Μοβσισιάν, Μκογιάν, Μκιταριάν, Χαϊραπετιάν, Οζμπίλιθ (54’ Πινέιρο).
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στογιάνοφ, Μανόλεφ (59’ Τόνεφ), Ζάνεφ, Μποντούροφ, Μίνεφ, Ποπόφ, Ιβάνοφ, Μιλάνοφ (76’ Χρίστοφ), Γκάντζεφ, Ντιάκοφ, Γκαργκόροφ (69’ Ζλατίνσκι).