Home SPORTS NEWS «Φωτιές» από Νάπολι, εντυπωσιάζει η Βερόνα! (video)

«Φωτιές» από Νάπολι, εντυπωσιάζει η Βερόνα! (video)

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του Καμπιονάτο βρίσκεται η Νάπολι. Οι “παρτενοπέι” μετέτρεψαν σε περίπατο την αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική κόντρα στη Λιβόρνο, την οποία συνέτριψαν με 4-0, και “γιάτρεψαν” τις “πληγές” τους από την ήττα από την Άρσεναλ στους ομίλους του Champions Leauge.

Ο “χορός” των γκολ για τους Ναπολιτάνους ξεκίνησε μόλις στο 3′ με τον Γκόραν Πάντεφ και συνεχίστηκε στο 26′ με τον Ιλνέρ. Τη σκυτάλη πήρε στο δεύτερο μέρος και στο 54′ ο Καγιεχόν για να έρθει στο 83′ ο Μάρεκ Χάμσικ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαίο “διπλό” πέτυχε η Βερόνα, η οποία επικράτησε στην έδρα της Μπολόνια του βασικού Παναγιώτη Κονέ με 4-1 και αναρριχήθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον Γιάννη Φετφατζίδη να περνάει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, η Τζένοα έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Κατάνια την ώρα που η Σαμπντόρια “γλίτωνε” στις καθυστερήσεις την ήττα από την Τορίνο (2-2) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έντερ.

“Βαθιά” βαθμολογική ανάσα πήρε η Ουντινέζε μετά από την εντός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Κάλιαρι. Ντανίλο και Ντι Νατάλε τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Νάπολι – Λιβόρνο 4-0

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 5/10
Κιέβο-Αταλάντα 0-1 (16’ Μοράλεζ)
Ίντερ-Ρόμα 0-3 (18’, 40’ πεν. Τότι, 44’ Φλορέντζι)

Κυριακή 6/10
Πάρμα-Σασουόλο 3-1 (33’ Παλαντίνο, 70’ Ρόσι, 76’ Κασάνο- 45+6’ πεν. Μπεράρντι)
Μπολόνια-Βερόνα 1-3 (52’ πεν. Ντιαμάντι-22’ Κακιατόρε, 29’ Ιτούρμπε, 56’ Τόνι)
Κατάνια-Τζένοα 1-1 (59’ Μπαριέντος- 87’ αυτ. Λεγκροτάλιε)
Νάπολι-Λιβόρνο 4-0 (3’ Πάντεφ, 26’ Ινλέρ, 54’ Καγεχόν, 83’ Χάμσικ)
Σαμπντόρια-Τορίνο 2-2 (41’ Σανσόνε, 90+4’ πεν. Έντερ- 66’ Ιμόμπιλε, 76’ πεν. Τσέρκι)
Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0 (33’ Ντανίλο, 53’ Ντι Νατάλε)

Γιουβέντους-Μίλαν (21:45)
Λάτσιο-Φιορεντίνα (21:45)