Home SPORTS NEWS Έφτυσαν… αίμα Σίτι και Τότεναμ

Έφτυσαν… αίμα Σίτι και Τότεναμ

Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι ζορίστηκαν πολύ για να φτάσουν στην πρόκριση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας, καθώς οι «πετεινοί» για τον 4ο γύρο (φάση των «16»)… ξεπέρασαν το εμπόδιο της Χαλ με 8-7 στα πέναλτι (2-2 παράταση, 1-1 κανονική διάρκεια), ενώ οι «πολίτες» επικράτησαν 2-0 στον έξτρα χρόνο (0-0 κανονική διάρκεια) εκτός της Νιούκαστλ

Στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» η Χαλ με τον Γιακούμποβιτς (πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Βόλου) κάτω από το τέρμα δε΄χτηκε γκολ μόλις στο 16’ από το Σίγκουρντσον. Μόνο που το Το αυτογκόλ του Φρίντελ, στο 54’, έκανε το 1-1, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 90λέπτου. Στην παράταση, η Χαλ προηγήθηκε, με τον Μακκέιν, στο 99’, αλλά ο Κέιν ισοφάρισε σε 2-2 στο 108’, στέλνοντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «πετεινοί» νίκησαν τελικά από την «άσπρη» βούλα» με σκορ 8-7, με΄σα σε τρελούς πανηγυρισμούς…

Στο Νιουκάστλ δεν είχαμε γκολ στη κανονική διάρκεια. Στην παράταση η Σίτι σκόραρε δυο γκολ σε έξι λεπτά και πήρε τη νίκη – πρόκριση. Ο Νεγκρέδο, στο 99’ άνοιξε το σκορ, και ο Ντζέκο στο 105’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά για τους «16» του Λιγκ Καπ έχουμε:
Τρίτη
Λέστερ – Φούλαμ 4-3 (40′ Μόργκαν, 45′ Γουντ, 53′ Μικέλ, 88′ Ντάιερ / 17′, 54′ Ρονταγέγκα, 87′ καραγκούνης)
Μπέρμιγχαμ – Στόουκ 2-4 πέν. 4-4 παράταση, 3-3 κανονική διάρκεια (28′ Αντεγέμι, 85′ και 90’+3 Λόβενγκρατς, 118′ Λι / 10′ Ασαϊντί, 55′ Κράουτς, 71′ Αρναούτοβιτς, 94′ Κένουιν Τζόουνς)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νόριτς 4-0 (20′ πέν. και 54′ Χαβιέρ Ερνάντες, 87′ Φιλ Τζόουνς, 90’+4 Φάμπιο)
Μπέρνλι – Γουέστ Χαμ 0-2 (76′ πέν. Μάθιου Τέιλορ, 94′ πέν. Κόλισον)
Άρσεναλ – Τσέλσι 0-2 (25′ Αθπιλικουέτα, 66′ Μάτα)
Τετάρτη
Τότεναμ – Χαλ 8-7 πέν., 2-2 παράταση, 1-1 κανονική διάρκεια (16′ Σίγκουρτσον, 108′ Χάρι Κέιν / 53′ αυτ. Φρίντελ, 99′ ΜακΣέιν)
Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2 παράταση, 0-0 κανονική διάρκεια (99′ Νεγκρέδο, 105′ Τζέκο)