Home SPORTS NEWS Με… Ματ Σλούκα ο Θρύλος!

Με… Ματ Σλούκα ο Θρύλος!

Με κορυφαίους τους Ματ Λοτζέσκι (που δεν έχασε σουτ!), Κώστα Σλούκα και τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο ο Ολυμπιακός νίκησε με 55-45 τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Ο αγώνας έγινε σε «παγωμένη» ατμόσφαιρα, με τις εξέδρες του ΣΕΦ άδειες από κόσμο λόγω της τιμωρίας από τους τελικούς της προηγούμενης σεζόν και με τις δύο ομάδες φανερά ανέτοιμες. Τρανή απόδειξη τα ποσοστά τους στα σουτ (11/28 δίποντα και 8/27 τρίποντα οι νικητές, 14/41 δίποντα και 4/20 τρίποντα οι ηττημένοι). Ο μόνος που αποτέλεσε εξαίρεση ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, που τελείωσε το ματς με 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (5/5 β., 3/3 διπ., 1/1 τριπ.)!

Ο Παναθηναϊκός με την άμυνα του προσαρμοσμένη στο πικ εν ρολ του Ολυμπιακού με τον Βασίλη Σπανούλη και απαγορεύοντας στους «ερυθρόλευκους» το παιχνίδι μέσα στην ρακέτα προηγήθηκε με τρίποντο του Αντώνη Φώτση στο τρανζίσιον με 13-9 στο 8’. Το τρίποντο του Βαγγέλη Μαντζάρη (13-12) βοήθησε τον Ολυμπιακό να… ξεμπλοκάρει επιθετικά και με καλάθια των Ματ Λοτζέσκι, Μπράιντ Ντάνστον οι πρωταθλητές Ευρώπης τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (16-13).

Με δύο τρίποντα των Λοτζέσκι, Περπέρογλου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-14 λίγο πριν το 13’, αλλά ο Παναθηναϊκός επέμεινε στην προσαρμοσμένη άμυνα του για να μην περνάει τίποτε μέσα από την ρακέτα και απάντησε με σερί 9-0 με τέσσερις πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και πέντε σερί του Δημήτρη Διαμαντίδη (δίποντο και τρίποντο) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22 στο 17’. Σε αυτό το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μόλις 2/12 δίποντα απόδειξη της εξαιρετικής άμυνας των «πρασίνων» στην ρακέτα.

Με γκολ φάουλ και δύο βολές του Λοτζέσκι 2’’ πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (29-27). Ο Αμερικανός με το βέλγικο διαβατήριο φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρολεύκων» με 10 και ο Διαμαντίδης του Παναθηναϊκού με εννέα. Οι «πράσινοι» είχαν τέσσερα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος.

Με επτά συνεχόμενους πόντους με ένα τρίποντο του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός ξέφυγε με πέντε (36-31) στο 23’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σκόραραν ούτε από την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Αργύρη Πεδουλάκη με 3’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος, αλλά βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα και βελτιώνοντας το αμυντικό ριμπάουντ άφησαν τον «εξάστερο»… άσφαιρο για περίπου έξι λεπτά.

Την αφλογιστία του Ολυμπιακού… έσπασε ο Λοτζέσκι με πέντε σερί πόντους και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 40-31 με 1’ και 45’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το αρνητικό σερί για τον Παναθηναϊκό… έσπασε ο Μάικ Μπράμος με τρίποντο (40-34) με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με δύο σερί καλάθια του Σλούκα – το δεύτερο με την εκπνοή της τρίτης περιόδου – οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +8 (44-36).

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε σε 46-41 μετά το 31’, αλλά στην συνέχεια οι Μπράμος, Φώτσης αστόχησαν σε ελεύθερα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν σε… απόσταση αναπνοής. Ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη σε καλή μέρα, δεν μπόρεσε να σκοράρει για παραπάνω από τέσσερα λεπτά και να ξεφύγει, και ο Διαμαντίδης με διείσδυση μείωσε σε 46-43 στο 35’.

Σλούκας και Πέτγουεϊ έγειραν οριστικά την πλάστιγγα

Ο Σλούκας με καλάθι και τρίποντο από την γωνία… έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους «ερυθρόλευκους», που ξέφυγαν με 8 (51-43) 3’ και 17’’ πριν το τέλος του αγώνα. Την νίκη του Ολυμπιακού… σφράγισε με τρίποντο ο Μπερντ Πέτγουεϊ (54-45) 1’ και 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης και μετά από 5 άστοχες προσπάθειες του έξω από τα 6.75 μέτρα στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-27, 44-36, 55-45.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1/6 τριπ., 4-0 ριμπ.), Ντάνστον 3 (2-4 ριμπ.), Σπανούλης 2 (0/2 β., 1/5 διπ., 0/2 τριπ., 3 λ., 4 α.), Περπέρογλου 3 (0/5 διπ., 1/4 τριπ., 7-1 ριμπ.), Σλούκας 9 (3/4 διπ., 1/2 τριπ., 3 λ.), Σίμονς 2, Λοτζέσκι 14 (5/5 β., 3/3 διπ., 1/1 τριπ., 3-0 ριμπ.), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12 (2/3 β., 2/4 διπ., 2/3 τριπ.), Μάντζαρης 7 (1/2 β., 0/2 διπ., 2/9 τριπ., 3-2 ριμπ., 4 λ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 2 (2-2 ριμπ.), Μπατίστ 2, Φώτσης 5 (1/3 τριπ., 5-3 ριμπ.), Ούκιτς 1, Λάσμε 2 (4 λ.), Μαυροκεφαλίδης 8 (4/12 διπ., 3-4 ριμπ.), Διαμαντίδης 16 (2/2 β., 4/8 διπ., 2/6 τριπ., 5 λ., 2 α.), Γκιστ, Παππάς 6, Ματσιούλις.