Home SPORTS NEWS Έστησε «πάρτι» στο ντέρμπι η «Κυρία»! (Videos)

Έστησε «πάρτι» στο ντέρμπι η «Κυρία»! (Videos)

Όταν… μιλάει η “Γηραιά Κυρία” τα ντέρμπι του Καμπιονάτο μετατρέπονται σε.. μονόλογο. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε “διέλυσε” με 3-0 τη Νάπολι στο Τορίνο στη σημαντικότερη αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται μια ανάσα (στο -1) από την πρωτοπόρο Ρόμα.

Το “πάρτι” των “μπιανκονέρι” ξεκίνησε μόλις στο 2′ όταν ο Φερνάντο Γιορέντε σκόραρε και έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Η Νάπολι αντέδρασε, δημιούργησε ευκαιρίες όμως έπεσε πάνω στο… τείχος που ονομάζεται Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Ο Ιταλός τερματοφύλακας πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και κράτησε το “μηδέν” στην εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι οι “παρτενοπέι” πήραν τα ηνία του αγώνα, πίεσαν την άμυνα της “Γιούβε” και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Χάμσικ στο 64′ όμως η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η Γιουβέντους απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τη χαμένη ευκαιρία του Αρτούρο Βιντάλ και στο 74′ ήρθε το 2-0. Ο Ρέινα έκανε το λάθος να τοποθετήσει μόλις τρεις παίκτες στο τείχος σε ένα φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και ο Αντρέα Πίρλο με αριστοτεχνική εκτέλεση τον “τιμώρησε”.

Στο 78′ η Νάπολι απείλησε με τον Ινσίνιε όμως ο Μπουφόν είπε και πάλι “όχι”. Για να φτάσουμε στο 80′ όταν ο Πολ Πογμπά, ύψωσε την μπάλα… στον εαυτό του και με έναν κεραυνό την έστειλε πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίκτυα του Ρέινα πετυχαίνοντας ίσως το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής.

Επτά λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90′, η Γιουβέντους έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ογκμπόνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.