Home SPORTS NEWS Τα… χρειάστηκε η Ρεάλ (video)

Τα… χρειάστηκε η Ρεάλ (video)

Λίγο έλειψε και θα… αυτοκτονούσε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Βαγιέκας» για την 12η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν, καθώς νίκησε με 3-2, ενώ είχε προηγηθεί με 3-0. Με την Ράγιο Βαγιεκάνο να έχει δυο δοκάρια, ενώ ζητά αποβολή, αλλά και άλλο ένα πέναλτι, εκτός από τα δυο που εκτέλεσε! Από την άλλη, ο Ρονάλντο το πήρε… προσωπικά και πέτυχε δυο γκολ! Η «βασίλισσα» διατηρήθηκε 6 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 13 γκολ, προσπέρασε τον Ντιέγκο Κόστα και είναι μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

Ο Πορτογάλος άσος σκόραρε στο 3’ και στο 48’, ενώ ένα τέρμα πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμάμμ με τον Μόντριτς να έχει μία ασίστ και δυο Μπέιλ! Η Βαγιεκάνο στο δεύτερο μέρος κέρδισε δυο πέναλτι με τα οποία μείωσε ο Χόναταν Βιέρα στο 53’ και το 55’, μέσα σε δυο λεπτά… Στα επόμενα λεπτά η Ρεάλ αγχώθηκε, αλλά κράτησε το υπερπολύτιμο «τρίποντο»!

Αναλυτικά για την 12η αγωνιστική της πριμέρα ντιβισιόν έχουμε:
Παρασκευή
Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-0 (67’ Αλέξις Σάντσες)
Σάββατο
Σοσιεδάδ – Οσασούνα 5-0 (34’ Ανσοτέγκι, 47’ Μαρτίνεθ, 55’ Γκριζμάν, 81’ Κάστρο, 88’ Σεφέροβιτς)
Αλμερία – Βαγιαδολίδ 1-0 (38’ Πόντρι)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (53’ πεν., 55’ πεν. Βιέρα / 3’, 48’ Ρονάλντο, 31’ Μπενζεμά)
Σεβίλλη – Θέλτα (23:00)