Home SPORTS NEWS Άντεξε… η Αλκμάαρ, κορυφή ο Άγιαξ (videos)

Άντεξε… η Αλκμάαρ, κορυφή ο Άγιαξ (videos)

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Γιουρόπα Λιγκ με τον Ντικ Άντβοκαατ έμεινε αήττητη για 5ο αγώνα αήττητη (3-2-0) και είναι στην 2η θέση, ισόβαθμη με τη Φίτεσερ (παίζει την Κυριακή) με 222 πόντους και στο -1 από τον Άγιαξ.

Η ΑΖ ήρθε λοιπό ισόπαλη, παίζοντας με 9 παίκτες για παραπάνω από 70 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για την Αλκμάαρ, παίζοντας από το 19’ με εννιά! Λόγω αποβολής των Φιργκίβερ και Γκουντέλι με κόκκινες στο 12’ και στο 19’. Τελικά η AZ προηγήθηκε με τον Ματίας Γιόχανσον στο 25’, ενώ στο 28’ ισοφάρισε Πλουμ. Ο Άρον Γιόχανσον στο 39’ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Άλκμααρ κάνοντας το 2-1, ενώ ο Σκουρτάι στο 90’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Ο Άγιαξ επικράτησε άνετα με 3-0 της Χεράκλες, με τέρματα από τους Χόσεν (2’), Φίσερ (56’), Κλαασεν (79’)!

Η Χέρενφεν έπαιζε από το 15’ με δέκα παίκτες, καθώς είδε την κόκκινη κάρτα ο Φαν ντεν Μπεργκ, αλλά έκανε το 1-0 στο 80’ με τον Γουάιλντσατ. Τελικά, η Αϊντχόφεν ισοφάρισε με τον Ζόζεφζον, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με την γηπεδούχο να μένει με μια νίκη στα 7 τελευταία της, και στο -5 από τον Άγιαξ. Η Χέρενφεν με 19 βαθμούς είναι στο -1 από την 8η θέση και τη Τσβόλε.

Ανάσα για την Καμπούρ, 2-1 την τελευταία Ναϊμέγκεν, με τη γηπεδούχο να φτάνει τους 15 βαθμούς, ενώ η αντίπαλός της έμεινε στους 9…