Home SPORTS NEWS Στη Σπαρτάκ το ντέρμπι (video)

Στη Σπαρτάκ το ντέρμπι (video)

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-2 επικράτησε η Σπαρτάκ Μόσχας της Ζενίτ στο ρωσικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Αγ. Πετρούπολης προηγήθηκε στο σκορ με τον Κερζακόφ στο 6ο μόλις λεπτό ενώ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο κεκλεισμένων των θυρών Στάδιο Λοκομοτίβ.

Στο 18 κέρδισε πέναλτι το οποίο δεν κατάφερε να μετατρέψει σε τέρμα ο Χουλκ αφού του το αρνήθηκε ο Ρεμπρόφ. Από εκείνη τη στιγμή άλλαξει η ψυχολογία των γηπεδούχων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοβσισιάν, η Σπαρτάκ γύρισε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μεγκολ απο τα αποδυτήρια ο Αρμένιος επιθετικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Ζενίτ κατάφερε να μειώσει με τον Χουλκ στο 64′ αλλά επτά λεπτά πριν από τα 90 ο Γκλουσάκοφ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 που έδωσε τη δυνατότητα στην Σπαρτάκ να μειώσει στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή και τη Ζενίτ.

Σε άλλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής η Άμκαρ βύθισε ακόμα περισσότερο την ουραγό Ανζί επικρατώντας με 1-0.