Home SPORTS NEWS Πέρασε από το «Μεστάγια» η Ρεάλ (videos)

Πέρασε από το «Μεστάγια» η Ρεάλ (videos)

Χάρη σε τέρμα του Χεσέ στο 82’ η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-2 μέσα στο «Μεστάγια» της Βαλένθια και παραμένει στο -5 από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την «βασίλισσα», που χάρη σε εκπληκτική ενέργεια του Ντι Μαρία, προηγήθηκε στο 28’. Έξι λεπτά αργότερα όμως ο Πιάτι ισοφάρισε για τις «νυχτερίδες». Στο 40’ ο ΚριστιάνοΡονάλντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Κι ενώ φαινόταν πως κάπως έτσι η Ρεάλ θα πάρει τη νίκη, ήρθε ο Ματιέ στο 62’ να φέρει για δεύτερη φορά το ματς στα ίσα και να δημιουργήσει σοβαρό θέμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Αντσελότι βλέποντας την γκέλα να έρχεται, πέρασε στον αγώνα τον Χεσέ στο 73’ και δέκα λεπτά μετά ο νεαρός ποδοσφαιριστής τον δικαίωσε, αφού σκόραρε το νικητήριο τέρμα της Ρεάλ Μαδρίτης κι ενώ φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ της Βαλένθια, Γκουαΐτα για το τελικό 3-2!

Αναλυτικά για την 17η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζόν έχουμε:
Παρασκευή
Έλτσε – Μάλαγα 0-1 (6′ Καμάτσο)
Σάββατο
Βιγιαρεάλ – Σεβίλλη 1-2 (88′ πέν. Περμπέ / 24′ Χουάν Κάλα, 71′ Μπάκα)
Μπέτις – Αλμερία 0-1 (4′ Αζίζ)
Ατλέτικο – Λεβάντε 3-2 (30′ Γκοντίν, 47′, 77′ πέν. Ντιέγκο Κόστα / 2′ Ίβανσιτς, 56′ Πέδρο Ρίος)
Γρανάδα – Σοθιεδάδ 1-3 (37′ Πίτι / 29′, 64′ Βέλα, 42′ Γκριεζμάν)
Κυριακή
Εσπανιόλ – Βαγιαδολίδ 4-2 (5′ πέν. Σέρχιο Γκαρθία, 37′, 70′ Στουάνι, 68′ Βίκτορ Σάντσεθ / 75′ Χάβι Γκέρα, 89′ Βίκτορ Πέρεθ)
Χετάφε – Μπαρτσελόνα 2-5 (10′ Εσκουδέρο, 15′ Λισάντρο Λόπες / 34′, 41′ και 43′ Πέδρο, 68′, 72′ πέν. Φάμπρεγκας)
Μπιλμπάο – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1 (32′ Σαν Χοσέ, 66′ Μικέλ Ρίκο / 61′ Μπουένο)
Θέλτα – Οσασούνα 1-1 (34′ Αγκούστο Φερνάντες / 17′ Αρμεντέρος)
Βαλένθια – Ρεάλ 2-3 (34′ Πιάτι, 62′ Ματιέ / 28′ Ντι Μαρία, 40′ Κρ. Ρονάλντο, 82′ Χεσέ Ροντρίγκεθ)