Home SPORTS NEWS Ντόρτια… από Νάπολι (video)

Ντόρτια… από Νάπολι (video)

Με το θριαμβευτικό 4-2 κόντρα στην Ίντερ, άφησε η Νάπολι… πίσω της τον οδυνηρό αποκλεισμό από τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «νερατζούρι» (έπαιζαν με δέκα από το 16’) για την 16η αγωνιστική του καμπιονάτο… σκόρπισαν τους «νερατζούρι» και έτσι πήρε και ο Ράφα Μπενίτεθ εκδίκηση για τον τρόπο με τον οποίο εκδιώχθηκε από το Μιλάνο πριν από μερικά χρόνια… Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό. Η Νάπολι με τη νίκη της αυτή πλησίασε την πρώτη δυάδα, ενώ η Ίντερ που δεν νίκησε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα (0-3-1), είναι πλέον στο -7 από την αντίπαλο της…

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πέντε γκολ (3-2). Η Ίντερ σκόραρε με τους Ιγκουαΐν (9’), Μέρτενς 39’), Τζεμαϊλί (41’) και η φιλοξενούμενη με τους Καμπιάσο (35’), Ναγκατόμο (45’+2)!

Ο Καγιεχόν στο 81’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2… Στις καθυστερήσεις ο Πάντεφ αστόχησε σε πέναλτι χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ στο πρώτο μέρος ο Ινσίνιε είδε καταπληκτικό σουτ να καταλήγει στο δοκάρι. Στο 71’ για την Ίντερ αποβλήθηκε ο Ρικάρντο Αλβάρεζ με δεύτερη κίτρινη (η πρώτη στο 46’)…

All Goals

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής
Σάββατο 14/12
Κατάνια – Βερόνα 0-0
Κυριακή 15/12
Κιέβο – Σαμπντόρια 0-1 (16’ Έντερ)
Φιορεντίνα – Μπολόνια 3-0 (13’ Ίλιτσιτς, 29’ Βαλέρο, 64’ Ρόσι)
Τζένοα – Αταλάντα 1-1 (72’ Μπερτολάτσι – 90+4 Ντε Λούκα)
Λάτσιο – Λιβόρνο 2-0 (19’, 26’ Κλόζε)
Πάρμα – Κάλιαρι 0-0
Ουντινέζε – Τορίνο 0-2 (48’ Φάρνερουντ, 75’ Ιμόμπιλε)
Γιουβέντους – Σασουόλο 4-0 (15′,45′,68′ Τέβες, 25′ Πελούζο)
Νάπολι – Ίντερ 4-2 (9′ Ιγκουαΐν, 39′ Μέρτενς, 41′ Τζεμαϊλί, 81’ Καγιεχόν / 35′ Καμπιάσο, 45’+2 Ναγκατόμο)