Home SPORTS NEWS Πέρασαν Ντόρτμουντ, Αμβούργο, «Λάουτερν» (videos)

Πέρασαν Ντόρτμουντ, Αμβούργο, «Λάουτερν» (videos)

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει σε όλο τον αγώνα η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 στην έδρα της Σάαρμπρικεν και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας, «σφαλιάρα» και αποκλεισμός για την Σάλκε, καθώς έχασε με 1-3 από την Χόφενχαϊμ μέσα στο Γκέλζενκιρχεν! Πέρασαν ακόμα Αμβούργο και Κάιζερλάουτερν, με βασικό τον Κώστα Φορτούνη!

Η Ντόρτμουντ δεν είχε δυσκολίες στο «Λούντβιχσπαρκ Στάντιον» να φτάσει στην επιτυχία εκτός 2-0 στην έδρα της Σάαρμπρικεν με γκολ από τους Σίμπερ (19’) και Χόφμαν (49’)! Αυτή ήταν η Τρίτη πρόκριση για την Μπορούσια χωρίς να δεχτεί γκολ!

Στο Γκελζενκίρχεν Χόφενχαϊμ, ομάδα του… OVER κατάφερε μέσα σε 15 λεπτά να προηγηθεί με 3-0 της Σάλκε και έτσι να φτάσει σε μεγάλη πρόκριση με 1-3. Ο Χέρντλινγκ στο 21’από ασίστ του Πολάνσκι πέτυχε το 1-0 για την φιλοξενούμενη. Στο 32’ ο Φιρμίνο… πρόσφερε το 2-0 για την Χόφενχαίμ στον Βόλαντ, ενώ τρίτο γκολ για την ομάδα του πέτυχε ο ίδιος ο Βραζιλιάνο άσο στο 35’… Ο Φαρφάν μείωσε στο 67’, αλλά η Σάλκε δεν πέτυχε άλλο γκολ!

Ο Κώστας Φορτούνης ήταν βασικός στον αγώνα της Καϊζερσλάουτερν στο Βερολίνο με την Ουνιόν, με την ομάδα του να θριαμβεύσει με 3-0. Ο Έλληνας άσος είχε παίξει βασικός από τις 14 Σεπτεμβρίου. Αγωνίστηκε έως το 67’, καθώς στο συγκεκριμένο λεπτό μπήκε στη θέση του ο Γκάους! Για την φιλοξενούμενη σκόραραν οι Ορμάν (18’), Ζόλερ (45’+1), Γκάους (84’).

Το Αμβούργο νίκησε δύσκολα με 2-1 την Κολωνία με γκολ του Ιλίσεβιτς στο 85’. Ο Μπάιστερ είχε κάνει το 1-0 στο 42’, ενώ για τον «τράγο» είχε ισοφαρίσει ο Μάτουσικ στο 54’