Home SPORTS NEWS Σούπερ Λιλ, «λαμπερή» Μονακό (videos)

Σούπερ Λιλ, «λαμπερή» Μονακό (videos)

Η Λιλ για έναν ακόμα αγώνα δεν δέχτηκε γκολ και επικράτησε 1-0 τη Μαρσέιγ με γκολ στις καθυστερήσεις, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε και η Μονακό, 3-0 στη Νίκαια στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής. «Τρίποντο» και για την Ναντ, 2-1 τη Βαλενσιέν!

Η Λιλ έφτασε στην επιτυχία με γκολ του Ρου στο 92’, ενώ ο Νιγηριανός γκολκίπερ Βίντσεντ Ενιάμα ξεπέρασε τα 1000 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ! Οι «λιλουά» είναι πλέον στο -1 από τη Παρί και την κορυφή. Ο πορτιέρο της Λιλ ξεπέρασε λοιπόν τα 1000 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ στο πρωτάθλημα, και άφησε πίσω του στον σχετικό πίνακα τον Σαλβατόρε Σίριγκου και είναι στην 2η θέση. Ο Γκαετάν Ουάρ με την Μπορντό την σεζόν 1992-1993 κράτησε ανέπαφη την εστία του για 1176 λεπτά!
Η γηπεδούχος είναι στην 2η θέση, συμπλήρωσε 11 αγώνες χωρίς να δεχτεί γκολ, μένοντας για 11 αναμετρήσεις αήττητη (9-2-0). Μετράει μάλιστα σερί 14/14 NG (15/15 μαζί με το Λιγκ Καπ)! Η Μαρσέιγ έχασε μετά από 4 αγωνιστικές και έμεινε στο –8 από την 3η θέση και τη Μονακό…

Στη Νίκαια ο Φαλκάο (δεν έπαιξε για 2ο συνεχόμενο ματς) μπορεί να ήταν εκτός αποστολής αλλά η Μονακό κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές με τους Ροντρίγκεζ (5’), Ριβιέ (23’ με εξαιρετική κεφαλιά), Κάμπο (89’ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της Νις). Η φιλοξενούμενη δεν έχασε για τέταρτο αγώνα (3-1-0) και πέτυχε την 3η σερί νίκη, ενώ η γηπεδούχος στα οκτώ τελευταία μετράει 1-0-, με έξι σερί ήττες!

Η Ναντ είναι στο -1 από τη Μαρσέιγ, καθώς επέστρεψε στις νίκες, 2-1 1 (59′ Μπεντόγια, 89′ Αριστεγκιέτα / 52′ Σεζ) τη Βαλενσιέν, η οποία δεν νίκησε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα (0-2-2) και γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα!