Home SPORTS NEWS Το…βιολί της η Σέλτικ

Το…βιολί της η Σέλτικ

Αήττητη παρέμεινε η Σέλτικ, η οποία πέτυχε «διπλό» κόντρα στην Τζόνστοουν με 1-0 στο πλαίσιο της boxing day της πρωταθλήματος. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σκόραρε ο Βαν Ντικ στο 5ο μόλις λεπτό του αγώνα. Ο Γιώργος Σαμαράς ξεκίνησε βασικός για τους πρωταθλητές Σκωτίας, ωστόσο έγινε αλλαγή στο 70′.

Η Νταντί Γιουνάιτεντ υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Σεντ Μίρεν με 4-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τόμσον στο 12′, ενώ ο ΜακΓκιν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 34′. Δύο λεπτά αργότερα (36′), ο Κίφτσι μείωσε σε 2-1 για τη Νταντί. Η Σεντ Μίρεν μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος, με τον Νέισμιθ να κάνει το 3-1 για τους γηπεδούχους στο 71′. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Τόμσον στο 88′ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Η Νταντί αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 70ο λεπτό, λόγω αποβολής του Γουάτσον.