Home SPORTS NEWS «Κόλλησε» στην ισοπαλία η Έβερτον (video)

«Κόλλησε» στην ισοπαλία η Έβερτον (video)

Γουέστ Μπρόμιτς και Έβερτον έμειναν στο 1-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, αποτέλεσμα που δεν βολεύει τα «ζαχαρωτά» που παρέμειναν έτσι στην έκτη θέση της βαθμολογίας ενώ μπορούσαν με νίκη να ανέβουν στη τέταρτη.

Στον πάγκο της Έβερτον έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Βέλιος, βασικός ο Λουκάκου κόντρα στην πρώην του ομάδα, στην αρχική σύνθεση και ο Ανελκά, όπως αναμενόταν. Ο Πέπε Μελ έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Γουέστ Μπρόμιτς.

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος που δεν είχε τις πολύ μεγάλες φάσεις, με τα «ζαχαρωτά» να έχουν μια σαφή υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Απ’ την άλλη, οι γηπεδούχοι έδιναν κυρίως χώρο, με τον Ανελκά ως αιχμή του δόρατος να προσπαθεί να δημιουργήσει –ανεπιτυχές- κινδύνους για την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 11′ ο Χάουαρντ έσωσε τους γηπεδούχους καθώς μετά από σέντρα του Βύντρα ο Μόρισον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Έβερτον απέκρουσε τελευταία στιγμή. Στο 16′ ο ΜακΚάρθυ έκανε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Χάουαρντ ήταν και πάλι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει. Από αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε ότι ο Μελ παρέταξε τη νέα του ομάδα με επιθετικούς προσανατολισμούς και με οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν ψηλά την Έβερτον, κάτι το οποίο άρεσε στους φίλους της Μπρόμιτς. Στο 41΄η Έβερτον άνοιξε το σκορ με τον Μιραλάς να μπαίνει μέσα στη περιοχή από λάθος της άμυνας και να πλασάρει εύστοχα τον Φόστερ. Στη συνέχεια δεν υπήρξε άλλη φάση και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία στο 54′ για την Γουέστ Μπρόμιτς που βρέθηκε κοντά στο να ισοφαρίσει με πλασέ του Ανιτσέμπε μετά απο σέντρα του Ανελκά αλλά μπλόκαρε ο Χάουαρντ. Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι δημιουργώντας αρκετές φάσεις. Στο 72′ μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς η μπάλα πηγαίνει πάνω απο τα δοκάρια του Φόστερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Λουγκάνο διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από γλυκιά σέντρα του Μόρισον. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε δικαίως τέρμα της Έβερτον καθώς ο Ντιστίν που έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουέστ Μπρόμιτς: Φόστερ, Ριντ, Λουγκάνο, Όλσον, Ρίντγουελ, Μπραντ, Μόρισον, Γιάκομπ, Γκέρα (60’ Μουλούμπου), Βίντρα (46’ Ανιτσέμπε), Ανελκά (76’ Μπεραΐνο)

Έβερτον: Χάουαρντ, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Ντιστίν, Κόουλμαν (79’ Στόουνς), Μπάρι, ΜακΚάρθι, Όσμαν (88’ Νέισμιθ), Οβιέδο (80’ ΜακΓκίντι), Μιραλάς, Λουκάκου

Το γκολ του Μιραλάς:

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Σάντερλαντ – Σαουθάμπτον 2-2 (32′ Μπορίνι, 71′ Άνταμ Τζόνσον / 4′ Τζέι Ροντρίγκεθ, 31′ Λόβρεν)
Μάντσεστερ Σίτι – Κάρντιφ 4-2 (14′ Τζέκο, 33′ Χεσούς Νάβας, 77′ Γιαγιά Τουρέ, 79′ Αγκουέρο / 29′ Νόουν, 93′ Φρέιζερ Κάμπελ)
Άρσεναλ – Φούλαμ 2-0 (57′ και 62′ Καθόρλα)
Νόριτς – Χαλ 1-0 (87′ Ράιαν Μπένετ)
Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ 1-3 (45’+2 αυτ. Γουίλιαμσον / 16′ και 95′ Καμπάγ, 33′ Ρεμί)
Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 1-0 (51′ Πάντσεον)
Λίβερπουλ – Άστον Βίλα 2-2 (45’+2 Στάριτζ, 53′ πέν. Τζέραρντ / 25′ Βάιμαν, 36′ Μπεντέκ)

Κυριακή
Σουόνσι – Τότεναμ 1-3 (78′ Μπονί / 35′ και 71′ Αντεμπαγιόρ, 53′ αυτ. Τσίκο)
Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (17′, 45′ και 49′ Ετο’ό / 78′ Χαβιέρ Ερνάντες)