Home SPORTS NEWS Στο… 120’+1 πέρασε η Οσέρ

Στο… 120’+1 πέρασε η Οσέρ

Σπουδαία πρόκριση στο πλαίσιο των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας με γκολ στην… τελευταία φάση πήρε η Οσέρ, καθώς νίκησε εντός με 3-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) την Ντιζόν (έπαιζε με 10 από το 105’), σκοράροντας στο 120’+1. Πέρασαν και οι Κάννες, 1-0 τη Πλαμπενέκ!

Το παιχνίδι στο ντέρμπι της Βουργουνδία ήταν συγκλονιστικό. Η Οσέρ έκανε το 1-0 στο 35’ με τον Μπεν Ιντίρ, ενώ στο 64’ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ντεπ στο 64’. Η φιλοξενούμενη κατάφερε και ισοφάρισε με τέρματα από τους Μπερενγκέ στο 66’ και Ταβάρες στο 82’ και έτσι ακολούθησε παράταση. Στο 105’ ο Μπαμπί αποβλήθηκε για την Ντιζόν με δεύτερη (η πρώτη στο 85’) κίτρινη κάρτα. Έτσι, η Οσέρ κατάφερε και σκ΄ροαρε στο 120’+1 με τον Κιταμπάλα!

Οι Κάννες, που στον προηγούμενο γύρο απέκλεισαν εντός στα πέναλτι τη Σεντ Ετιέν, πέρασαν επίσης στους «16», αφού επικράτησαν εντός της Πλαμπενέκ με 1-0 με τέρμα από τον Ζομπίρι στο 28’…

Αναλυτικά την Τρίτη για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας έχουμε:
Τρίτη
Αζαξιό-Καέν 0-2 (63’ Αουτρετ, 74’ Φάιρ)
Λανς-Μπαστιά 2-1 παράταση 1-1 κανονική διάρκεια (87’ Σαβαριά, 90’+4 Ν’Νταγιέ/62’ Καζρί)
Ανζέ-Σοσό 1-0 (70’ Κοματε)
Μπουλόν-Ρεν 0-2 (8’ Κονραντσεν, 90’ Ρομέρο)
Σετε-Γιουρα Σουντ 2-0 (33’ Γκέλι, 63’ Γκένσελ)
Κονκαρνό-Γκινγκάμπ 2-3 (83’, 99’ Γκαργκάμ/64’, 104’ Μ. Γιαταμπαρέ, 105 Μπεοβέ)
Κρουά-Λιλ 0-3 (17’ Καερ, 56’ Μελο, 90’ Ορίτζι)
Μπαστιά-Νιορ 5-4 πέν. 2-2 παράταση, κανονική διάρκεια (35’ Καμαρά, 89’ Μπα/73’ πεν. Λαφουρκαντέ, 85’ αυτ. Οσβαλντ)
****Για την φιλοξενούμενη αποβλήθηκε ο Ουλά με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 112’!
Μαρσέιγ-Νις 4-5 (3’, 58’ Ζινιάκ, 24’ Τοβίν, 90’ Ντιαβαρά/5’ Μποσέτι, 18’ Μαπάι, 45’ αυτ. Ντιαβαρά, 51’ πεν. Μπρουλς, 88’ Αμπριέλ)
Τετάρτη
Μοντ ντ’ ορ Αζέργκ – Μονακό 0-3 (29’ Φαλκάο, 62’ 72΄Ριβιέ)
Ρους – Μπορντό 4-3 πεν. 0-0 παράταση, κανονική διάρκεια.
Ιζέρ – Λιόν 1-3 (Μ’ Μπαγιέ/76’ Μπριάν, 80’ Γκουρκίφ, 83’ Μαλμπράν
Μουλέν – Τουλούζ 2-1 (46’, 86΄Ντα Σίλβα/31’ Μπεν Μπασάτ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μονπελιέ 1-2 (30’ Καβάνι/20’ Κονγκρέ, 69’ Μοντάνα)
Πέμπτη
Οσέρ – Ντιζόν 3-2 παρ. 2-2 κανονική διάρκεια (35’ Μπεν Ιντίρ, 64’ Ντεπ, 120’+1 Κιταμπάλα/66’ Μπερενγκέ, 82’ Ταβάρες
Κάννες – Πλαμπενέκ 1-0 (28’ Ζομπίρι)