Home SPORTS NEWS «Βόμβες» στο γαλλικό Κύπελλο

«Βόμβες» στο γαλλικό Κύπελλο

Γεμάτη εκπλήξεις ήταν η Τετάρτη στο γαλλικό Τύπο, αφού στο πλαίσιο της φάσης των «32» η Παρί Σε Ζερμέν γνώρισε την ήττα με 1-2 εντός από τη Μονπελιέ και η πρωταθλήτρια αποχαιρέτησε τον πρώτο της θεσμό! Εκτός Μπορντό (κάτοχος) και Τουλούζ από ομάδες μικρότερων κατηγοριών, πέρασαν στους «16» Μονακό και Λυών!

Η Παρί Σεν Ζερμέν, στα λίγα ματς που έχασε φέτος, έμεινε πίσω στο σκορ με τον Κονγκ΄ρε στο 20’, ενώ ισοφάρισε ο Καβάνι στο 30’. Η ανεβασμένη Μονπελιέ, σκόραρε και στο 69’ με τον Μοντάνο, κατακτώντας θριαμβευτική πρόκριση!

Η κάτοχος Μπορντό αποκλείστηκε εκτός με τη Ρους (παίζει στην 4η κατηγορία) με 4-3 στα πέναλτι (0-0 παράταση, κανονική διάρκεια), με τους «γιρονδίνους» να συνεχίζουν τα αρνητικά αποτελέσματα…

Θύμα… έκπληξης έπεσε και η Τουλούζ, η οποία έχασε με 2-1 εκτός από την Μουλέν (παίζει στην γ’ κατηγορία),

Η Λυών νίκησε εκτός την Ιζέρ με 3-1, αλλά η πρόκριση δεν ήρθε τόσο εύκολα, αφού η γηπεδούχος προηγήθηκε στον αγώνα στο 74’…

Η Μονακό σε αγώνα που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Φαλκάο (πρόλαβε να σκοράρει στο 29’) έφτασε στην επιτυχία με 3-0 (ο Ριβιέρ τα άλλα δυο γκολ), στο «Ζερλάν» κόντρα στην Μοντ ντ’ ορ Αζέργκ. (3η κατηγορία)!

Αναλυτικά την Τρίτη για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας έχουμε:
Τρίτη
Αζαξιό-Καέν 0-2 (63’ Αουτρετ, 74’ Φάιρ)
Λανς-Μπαστιά 2-1 παράταση 1-1 κανονική διάρκεια (87’ Σαβαριά, 90’+4 Ν’Νταγιέ/62’ Καζρί)
Ανζέ-Σοσό 1-0 (70’ Κοματε)
Μπουλόν-Ρεν 0-2 (8’ Κονραντσεν, 90’ Ρομέρο)
Σετε-Γιουρα Σουντ 2-0 (33’ Γκέλι, 63’ Γκένσελ)
Κονκαρνό-Γκινγκάμπ 2-3 (83’, 99’ Γκαργκάμ/64’, 104’ Μ. Γιαταμπαρέ, 105 Μπεοβέ)
Κρουά-Λιλ 0-3 (17’ Καερ, 56’ Μελο, 90’ Ορίτζι)
Μπαστιά-Νιορ 5-4 πέν. 2-2 παράταση, κανονική διάρκεια (35’ Καμαρά, 89’ Μπα/73’ πεν. Λαφουρκαντέ, 85’ αυτ. Οσβαλντ)
****Για την φιλοξενούμενη αποβλήθηκε ο Ουλά με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 112’!
Μαρσέιγ-Νις 4-5 (3’, 58’ Ζινιάκ, 24’ Τοβίν, 90’ Ντιαβαρά/5’ Μποσέτι, 18’ Μαπάι, 45’ αυτ. Ντιαβαρά, 51’ πεν. Μπρουλς, 88’ Αμπριέλ)