Home SPORTS NEWS Νίκησε και περιμένει η Ατλέτικο (video)

Νίκησε και περιμένει η Ατλέτικο (video)

Την εύκολη νίκη με σκορ 4-2 πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο κι έτσι ανέβηκε στην κορυφή, προσπερνώντας την Ρεάλ κι ελπίζοντας σε γκέλα της Μπαρτσελόνα που υποδέχεται τη Μάλαγα .

Από νωρίς οι «ροχιμπλάνκος» απλοποίησαν τα πράγματα, με τον Βίγια να ανοίγει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό και τον Τουράν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 30′ κι ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι.

Η Βαγιεκάνο προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 40′ με τον Βιέρα ο οποίος πήρε «εκδίκηση» για το χαμένο πέναλτι, όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Τουράν αποκατάστησε την τάξη, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ένα τέταρτο πριν το τέλος ο Ντιέγκο Κόστα έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του για να έρθει ο Λάριβεϊ ένα λεπτό αργότερα και να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ρουμπέν, Τίτο, Σαούλ, Αρμπίγια, Νάτσο, Μπαένα (75′ Νέρι Καστίγιο), Τρασόρας, Βιέρα (82′ Ιάγο Φαλκέ), Λας (56′ Ροτσίνα), Μπουένο, Λαριβέι

Ατλέτικο Μαδρίτης: Κουρτουά, Γκοντίν, Μιράντα, Μανκίγιο, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Κόκε, Αρντά Τουράν Κριστιάν Ροδρίγκες (60′ Ολιβερ Τόρες), Βίγια (79′ Ραούλ Γκαρθία), Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Θέλτα – Μπέτις 4-2 (22′ και 39′ Ορεγιάνα, 31′ Τσάρλες, Ορεγιάνα, 73′ Νολίτο / 17′ και 78′ Ρουμπέν Κάστρο)

Σάββατο
Ρεάλ – Γρανάδα 2-0 (56′ Κρ. Ρονάλντο, 74′ Μπενζεμά)
Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ 1-0 (40′ Χεσούς Ρουέδα)
Βαλένθια – Εσπανιόλ 2-2 (7′ Πάκο Αλκάθερ, 32′ Ζόνας / 3′ Χον Κόρντομπα, 45′ Σέρχιο Γκαρθία)
Σεβίλλη – Λεβάντε 2-3 (26′ Κόκε, 68′ Ράκιτιτς / 30′ πέν. Μπαράλ, 71′ Βύντρα, 75′ Σιμάο Μάτε Τζούνιορ)

Κυριακή
Αλμερία – Χετάφε 1-0 (49′ Ζόνγκο)
Οσασούνα – Μπιλμπάο 1-5 (10′ Αρμεντέρος / 3′ Σουσαέτα, 16′ και 62′ Αντούριθ, 84′ Ιμπάι Γκόμεθ, 88′ Κίκε Σόλα)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Ατλέτικο 2-4 (40′ Βιέρα, 76′ Λαριβέι / 8′ Βίγια, 30′ και 44′ Αρντά Τουράν, 75′ Ντιέγκο Κόστα)
Μπαρτσελόνα – Μάλαγα (22:00)