Home SPORTS NEWS Γκέλα Ατλέτικο από Αλμερία (video)

Γκέλα Ατλέτικο από Αλμερία (video)

Η Ατλέτικο υπέστη ήττα-σοκ από την Αλμερία εκτός έδρας με 2-0 και δεν κατάφερε να διατηρήσει το +3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με την οποία πλέον συγκατοικεί στην κορυφή της Πριμέρα.

Ήταν μία άσχημη νύχτα για τους ροχιμπλάνκος, τον Ντιέγκο Σιμεόνε, τον Αρανθουμπία (που πήρε τη θέση του Κουρτουά που ήταν τραυματίας), αλλά και τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Για 75 λεπτά η απουσία του Κουρτουά δεν ήταν εμφανής μιας και η Ατλέτικο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Αλμερία έπαιζε καταπληκτική άμυνα πάνω στον Ντιέγκο Κόστα. Ωστόσο στα τελευταία 15 λεπτά έγιναν όλα. Ο Σιμεόνε είχε βγάλει εκτός τον καλύτερό του παίκτη, τον Ντιέγκο, και η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 80 από τον Βέρθα. Ένα υπέροχο γκολ, που μάλλον ήταν σέντρα, και το οποίο αν ήταν ο Κουρτουά δε θα έμπαινε ποτέ.

Στο 85 ο διαιτητής καταλόγισε ένα πέναλτι που μόνο εκείνος είδε και μάλιστα απέβαλλε και τον τερματοφύλακα της Ατλέτικο. Ο Γκάμπι πήρε τη θέση στην εστία και ο Βέρθα τον νίκησε εύκολα στο 86 για το 2-0.