Home SPORTS NEWS Θρίαμβος της Νάπολι με Ιγκουαϊν! (video)

Θρίαμβος της Νάπολι με Ιγκουαϊν! (video)

Μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, η Νάπολι επικράτησε 3-1 και μάλιστα με ανατροπή της Μίλαν στο «Σαν Πάολο» και αύξησε και πάλι τη διαφορά της από τη Φιορεντίνα στους τρεις βαθμούς αποδεικνύοντας ότι θα «παλέψει» μέχρι τέλους για τη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη, η Μίλαν απογοήτευσε ακόμα μία φορά εφέτος, παρέμεινε στη 10η θέση και κινδυνεύει να χάσει και αυτή αν η Τζένοα κερδίσει αύριο (9/2) στην έδρα της Λιβόρνο.

Η Νάπολι ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε να ξαφνιάσει τη Μίλαν με ένα γρήγορο
τέρμα. Μόλις στο 8ο λεπτό όμως οι «ροσονέρι» στη πρώτη τους φάση στον αγώνα κατάφεραν να ανοίξουν
αυτοί το σκορ στην αντεπίθεση με τον Τααράμπ να πλασάρει πολύ όμορφα εκτός περιοχής και να
πραγματοποιεί ιδανικό ντεμπούτο. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, η Νάπολι έφερε το ματς στα ίσα! Ο
Ινλέρ σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ σουτάροντας έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε λίγο στο Ντε
Γιονγκ και κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Αμπιάτι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο 29χρονος
Ελβετός πανηγύρισε σηκώνοντας μία λευκή φανέλα με το Νο7 στη μνήμη του πρώην παίκτη της Νάπολι,
Καρμέλο Ιμπριάνι, ο οποίος άφησε τη τελευταία του πνοή πριν ένα χρόνο. Στο 15′ ο Ιγκουαϊν πλάσαρε
ωραία με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 27′ ακυρώθηκε σωστά τέρμα
του Ιγκουαϊν καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο 36′ η Νάπολι έφτασε πολύ κοντά στον να
κατευθυνθεί στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Ο Χάμσικ πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, έκανε ένα καλό
σουτ πάνω στη κίνηση αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 41′ η Νάπολι έκανε και δοκάρι σε πλασέ
του Μάτζιο από τα δεξιά μετά από μία φάση διαρκείας στη περιοχή της Μίλαν. Ένα λεπτό μετά οι
«παρτενοπέι» είχαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Μέρτενς έκανε τη σέντρα και ο Ινσίνιε πήρε κεφαλιά
μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός.

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι ξεκίνησε όπως και στο πρώτο και πίεσε για να ανακτήσει εκ νέου το
προβάδισμα. Τελικά τα κατάφερε στο 56′ με τον Ιγκουαϊν ο οποίος πήρε τη μπάλα από τον Ινλέρ και με
κεφαλιά εκτέλεσε τον Αμπιάτι για να κάνει το 2-1. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν στη συνέχεια να
επιτίθονται και απείλησε με τρίτο τέρμα από το σουτ του Ιγκουαϊν στην κίνηση το οποίο έφυγε άουτ.
Στο 67′ ο Αργεντινός επιθετικός άγχωσε την άμυνα της Μίλαν για ακόμα μία φορά με κοντινό πλασέ το
οποίο κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τααράμπ έκανε ωραία ενέργεια και
σούταρε αλλά ο Ρέινα απέκρουσε με τον Μπαλοτέλι να μην καταφέρνει να βρει τη μπάλα στην επαναφορά.
Στο 72′ ο Μπαλοτέλι πρόλαβε την έξοδο του γκολκίπερ της Νάπολι και τσίμπησε τη μπάλα αλλά μετά τα
έκανε… μαντάρα καθώς καθυστέρησε και έκανε λανθασμένη σέντρα σε ένα σημείο που δεν ήταν κανείς
συμπαίκτης του. Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει είχε η Μίλαν στο 76′ όταν ο Εσιέν έβγαλε σέντρα από
τα δεξιά και πριν προλάβει κάποιος να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Ρέινα απομάκρυνε. Ο Ιγκουαϊν
έφτασε τρεις φορές κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τελικά το πέτυχε στο 82′ σε μία φάση
όπου η Νάπολι άνοιξε πολύ ωραία την άμυνα της Μίλαν. Ο Χάμσικ έδωσε στον Καγιεχόν, αυτός γύρισε
από δεξιά στον Αργνετινό στράικερ και αυτός δεν δυσκολεύτηκε από το σημείο του πέναλτι να
διαμορφώσει το τελικό 3-1!

Να σημειωθεί ότι η τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Μίλαν ανάγκασε τον Μάριο Μπαλοτέλι να βάλει τα κλάματα στον πάγκο των «ροσονέρι» όταν έγινε αλλαγή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Μάτζο, Αλμπιόλ, Φεντερίκο Φερνάντες, Γκουλάμ, Ινλέρ, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Ινσίνιε, Μέρτενς, Ιγκουαΐν.

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Μεξές, Ραμί, Ντε Σίλιο, Εσιέν, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Εμάνιουελσον, Τααράμπτ, Ρομπίνιο, Μπαλοτέλι.