Home SPORTS NEWS Καταλανικό «μπαμ» στο Μπιλμπάο (video)

Καταλανικό «μπαμ» στο Μπιλμπάο (video)

Η Εσπανιόλ έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει μέσα στο «Σαν Μαμές» την Αθλέτικ καθώς επικράτησε 2-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Πριμέρα.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Γκαρθία, οι Βάσκοι ανέβασαν ρυθμό, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και τελικά τα κατάφεραν με τον Γκουρπέγκι στο 56’. Δεν το χάρηκαν και πολύ όμως. Διότι εννέα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Κολότο που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βέβαια η ζημιά δεν είναι πολύ μεγάλη για τον Ερνέστο Βαλβέρδε. Γιατί ακόμα και χωρίς πόντο, η ομάδα του παραμένει τέταρτη (που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ) και στο +4 απ’ την Βιγιαρεάλ που ηττήθηκε χθες, ωστόσο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατάφερε έτσι να γιορτάσει με νίκη τη συμπλήρωση 100 αγώνων στο ισπανικό πρωτάθλημα ως προπονητής.