Home SPORTS NEWS Πρόκριση για Λανούς και Ουνιβερσιδάδ

Πρόκριση για Λανούς και Ουνιβερσιδάδ

Η Λανούς κατάφερε να νικήσει και δεύτερη φορά την Καράκας, αυτή τη φορά στο γήπεδό της, με 1-0 και προκρίθηκε στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Βίκτορ Αγιάλα στο 71ο λεπτό.

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι είχαμε στην Παραγουάη με την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε να κάνει την ανατροπή (2-3) στο ματς με την Γκουαρανί Ασουνσιόν και να προκρίνεται με δεύτερη νίκη στους ομίλους.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 40, με τον Φαμπιάν Φερνάντες να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο επετεύχθησαν ακόμα τέσσερα τέρματα.

Ο Ραμόν Φερνάντες ισοφάρισε στο 53 δίνοντας σημαντικό πλεονέκτημα στην ομάδα του. Στο 62ο λεπτό ο Χόρχε Μπενίτες αντικατέστησε τον Καϊσέδο και ο τρία λεπτά αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Γκουαρανί. Όμως χρειαζόταν ακόμα ένα τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά και ισοφάρισαν εκ νέου, σε 2-2, αυτή τη φορά με δράστη τον Ντίαζ. Στις καθυστερήσεις η Ουνιβερσιδάδ με τον Ρούμπιο πέτυχε και τρίτο γκολ κάνοντας την ανατροπή και περνώντας πανηγυρικά στους ομίλους της διοργάνωσης.

Αναλυτικά στα προκριματικά του Κόπα Λιμπερταδόρες έχουμε:

Μονάρκας Μορέλια (Μεξικό)-ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΣΑΝΤΑ ΦΕ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ) 2-1 και 0-1

Οριέντε Πετρολέρο (Βολιβία)-ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ) 1-0 και 0-2

Ντεπορτίβο Κίτο (Εκουαδόρ)-ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 1-0 και 0-4

Σπόρτινγκ Κριστάλ (Περού)-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) 2-1 και 1-2 (4-5 στα πέναλτι)

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΝΤΕ ΤΣΙΛΕ (ΧΙΛΗ)-Γκουαρανί Ασουνσιόν (Παραγουάη) 1-0 και 3-2

Καράκας (Βενεζουέλα)- ΛΑΝΟΥΣ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 0-2 και 0-1