Home SPORTS NEWS Υπόθεση 12′ ο «πράσινος» τίτλος!

Υπόθεση 12′ ο «πράσινος» τίτλος!

Υπόθεση 12’ ήταν για τον Παναθηναϊκό η κατάκτηση του πρώτου τίτλου της φετινής σεζόν, του Κυπέλλου Ελλάδας στον τελικό με αντίπαλο τον Άρη (90-53) στο κλειστό Δύο Αοράκια της Νέας Αλικαρνασσού!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 40-35 στο 18’, αλλά στην συνέχεια ήταν καταιγιστικοί με του Ραμέλ Κάρι, Αντώνη Φώτση να κάνουν την αρχή έξω από τα 6,75 μέτρα, τον Στέφαν Λάσμε να συνεχίζει κάτω από το καλάθι και τον Γιόνας Ματσιούλις να ολοκληρώνει με δύο τρίποντα το επιμέρους σκορ 30-7 έως το τέλος της τρίτης περιόδου, που… εκτόξευσε την διαφορά στους 28 υπέρ του Παναθηναϊκό (75-47 σκορ δεκαλέπτου).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης αν και πιο κοντός και δυνατός κατάφερε να παίξει πολύ καλή άμυνα μέσα στην ρακέτα και να αναγκάσει τον Παναθηναϊκό να σουτάρει περισσότερα τρίποντα από δίποντα (13 δίποντα και 14 τρίποντα). Από την πολύ καλή άμυνα τους οι «κίτρινοι» άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα και με 5/11 τρίποντα οδήγησαν το ματς σε υψηλό σκορ, κάτι που δεν εξυπηρετούσε τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 από τα τέλη της πρώτης περιόδου έως το 12’ ξέφυγαν με 25-18, αλλά ο Άρης απάντησε αμέσως με δικό του σερί 7-0 με πέντε σερί πόντους του Μιχάλη Πελεκάνου και καλάθι του Αθηναίου και ισοφάρισε σε 25-25 στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Αργύρης Πεδουλάκης επανέφερε τον Δημήτρη Διαμαντίδη για να βρει λύση στο πρόβλημα της δημιουργίας των «πρασίνων» απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, αλλά οι «κίτρινοι» με τρίποντο του Αθηναίου και κάρφωμα του Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με πέντε (38-33) στο 17’. Το πρώτο μέρος τελείωσε ισόπαλο (40-40) με σερί 5-0 του «εξάστερου» από τρίποντο του Κάρι και χουκ του Μπατίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πολύ μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση και με σερί 20-0 από το 18’ (40-35 υπέρ του Άρη) με τον Αντώνη Φώτση καθοριστικό παίκτη (8 πόντοι με 2 τρίποντα στα πρώτα 3’ του δεύτερου μέρους) ξέφυγε με 15 (55-40) στο 23’ και δεν σταμάτησε εκεί. Ο Παναθηναϊκός άρχισε το δεύτερο μέρος με τρία σερί τρίποντα (2 από τον Φώτση και ένα από τον Κάρι), την ώρα που οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα των «πρασίνων» και στην δική τους άμυνα, με συνέπεια να χάσουν τον έλεγχο του ρυθμού.

Ο Άρης μείωσε σε 57-46 στο 25’, αλλά στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός πέρασε την μπάλα στην ρακέτα στον Λάσμε και με πέντε σερί πόντους του σέντερ από την Γκαμπόν ανέβασε την διαφορά στους 16 (62-46) στο 26’. Οι «πράσινοι» τελείωσαν την τρίτη περίοδο, όπως άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο. Με τρία σερί τρίποντα (2 από τον Ματσιούλις και ένα από τον Κάρι), που… εκτόξευσε την διαφορά στους 28 πόντους με την λήξη του δεκαλέπτου (75-47).

Με το σκορ στο +28, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άρης μετά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, δεν είχε κουράγιο και λύσεις για να αντιδράσει, ο Πεδουλάκης πειραματίστηκε και ξεκούρασε βασικούς παίκτες του, αλλά η διαφορά αυξανόταν σταδιακά και έφτασε στην μέγιστη τιμή της, +37 στο τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).

ΑΡΗΣ (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Λαρεντζάκης, Χαρίσης, Βεζένκοφ 9 (1), Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1).