Home SPORTS NEWS Ξέσπασε ο Άγιαξ

Ξέσπασε ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ διέλυσε με 4-0 την Άλκμααρ κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του ολλανδικού πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Αίαντα» ο Ντουάρτε, ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Τβέντε «έκλεψε» το βαθμό από τη Φέγενορντ με το τελικό 2-2. Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Πελλέ και στο 55ο λεπτό ο Μπέτιους διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν μια εύκολη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και στο 68ο λεπτό ο Καστάνιος μείωσε σε 2-1 και στο 95ο λεπτό ο Μαρτίνα σκόραρε και χάρισε τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η Ουτρέχτη κέρδισε 1-0 τη Γκρόνινγκεν με τέρμα του Μάρτενσον στο 88′ ο οποίος έδωσε τη νίκη στην ομάδα που μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Φιτέσε προσπέρασε την Φέγενοορντ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Βάαλβαϊκ, ενώ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 5 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς «τρίποντο».

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ντεν Χάαχ – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 3-2 (5′ Φαν Ντάινεν, 12′ Μπάκερ, 52′ Άλμπερχ / 23′ αυτ. Ζάιφερλουν, 73′ Κόλντερ)

Σάββατο
Χέρενφέν – Μπρέντα 0-0
Κάμπουρ – Ρόντα 1-0 (92′ Φαν Μόουρσελ)
Τσβόλε – Χεράκλες 1-1 (93′ Νάρσινχ / 40′ Φέλντματ)
Νάιμεχεν – Αϊντχόφεν 0-2 (58′ Μπράιαν Ρουίς, 82′ Ντεπάι)

Κυριακή
Ουτρέχτη – Χρόνινχεν 1-0 (88′ Μάρτενσον)
Άγιαξ – Άλκμααρ 4-0 (4′ Σιμ ντε Γιόνγκ, 54′ και 74′ Ντουάρτε, 61′ Κίσνα)
Φιτέσε – Βάαλβαϊκ 3-1 (50′ Χάφενααρ, 52′ Καζαϊσβίλι, 68′ Ατσού / 14′ Άντερσον)
Τβέντε – Φέγενοορντ 2-2 (68′ Καστενιό, 95′ Μαρτίνα / 14′ Γκρατσιάνο Πελέ, 55′ Μπούτιους)