Home SPORTS NEWS «Πεντάρα» η Βαλένθια (video)

«Πεντάρα» η Βαλένθια (video)

Η Βαλένθια δύσκολα προλαβαίνει τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη καθώς βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την 6η θέση και μάλιστα με αγώνα περισσότερο. Έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει όμως, ειδικά μετά το εμφατικό 5-0 επί της ουραγού Μπέτις που βρίσκεται όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό.

O Ζερεμί Ματιέ στο 41’ και ο Πάκο Αλκασέρ τρία λεπτά αργότερα έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια μεταμόρφωσε το ματς σε… πάρτι για ένα ρόλο με τον Φεγκουλί στο 62’ να γράφει το 3-0, τον Αλκασέρ έξι λεπτά μετά να ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ και τον Βάργκας στο 79’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα.

Οι «νυχτερίδες» βρίσκονται πλέον στους 31 βαθμούς και στο -5 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια με αγώνα περισσότερο όμως, την ώρα που οι Ανδαλουσιάνοι εξαιρετικά δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, όντας στον πάτο και στο -8 απ’ την έξοδό τους από την επικίνδυνη ζώνη.