Home SPORTS NEWS Στον… έκτο ουρανό η Μπάρτσα! (video)

Στον… έκτο ουρανό η Μπάρτσα! (video)

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Βαγεκάνο με 6-0 και μετέτρεψε τον αγώνα στο «Καμπ Νου» σε σόου με γκολ και θέαμα!

Τα πράγματα έγιναν πολύ απλά μόλις από το 2ο λεπτό όταν ο Αντριάνο άνοιξε το σκορ και έδειξε το δρόμο και στους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Και πριν καν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μέσι έβαλε τη δική του… σφραγίδα, κάνοντας το 2-0 στο 36’ με υπέροχο τελείωμα.

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό και όπως είναι λογικό ενθουσίασε τους Καταλανούς στις εξέδρες. Ο Αλέξις Σάντσες στο 53’ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Πέδρο να πετύχει πανέμορφο τέρμα. Στο 68’ η σκυτάλη πέρασε ξανά στα πόδια του Μέσι, ο οποίος όχι μόνο έκανε το 5-0, αλλά έγραψε και ιστορία εις διπλούν! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89’ ο Νεϊμάρ που επανεμφανίστηκε –ως αλλαγή- ένα μήνα μετά και πέτυχε μάλιστα επίσης πολύ όμορφο τέρμα!

Έτσι, η Μπάρτσα ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή με 60 βαθμούς, πάντα σε… συγκατοίκηση με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Και μένει να φανεί αν την Κυριακή η Ρεάλ θα κάνει το χρέος της απέναντι στην Χετάφε και θα επανέλθει δριμύτερη κι αυτή στο πρώτο «σκαλοπάτι» για την τριπλή ισοβαθμία!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ (68′ Μαστσεράνο), Αντριάνο, Μπουσκέτς, Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Αλέξις Σάντσες, Πέδρο (62′ Νεϊμαρ), Μέσι (74′ Τέγιο).

ΡΑΓΙΟ: Ρουμπέν, Αρμπίγια (42′ Τίτο), Ζε Κάστρο, Σαούλ, Μοχίκα, Ραούλ Μπαένα, Ρομπέρτο Τρασόρας, Μπουένο (62′ Βιέρα), Ρουμπέν Ροτσίνα, Ιάγο Φαλκέ, Λαριβέι (73′ Λόνγκο).

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Έλτσε – Οσασούνα 0-0

Σάββατο
Ατλέτικο – Βαγιαδολίδ 3-0 (3′ Ραούλ Γκαρθία, 4′ Ντιέγκο Κόστα, 74′ Γκοντίν)
Λεβάντε – Αλμερία 1-0 (62′ Νταβίντ Μπαράλ)
Μπαρτσελόνα – Ράγιο Βαγιεκάνο 6-0 (2′ Αντριάνο, 36′ και 68′ Μέσι, 53′ Αλέξις Σάντσες, 56′ Πέδρο, 89′ Νεϊμάρ)
Βιγιαρεάλ – Θέλτα (23:00)