Home SPORTS NEWS «Τεσσάρα» και… -1 η Μπαρτσελόνα! (video)

«Τεσσάρα» και… -1 η Μπαρτσελόνα! (video)

Η Μπαρτσελόνα προσέφερε γκολ και θέαμα και επικράτησε της Αλμερία 4-1 πλησιάζοντας σε απόσταση… βολής τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Αλέξις Σάντσες έδειξε τις… άγριες διαθέσεις των «μπλαουγκράνα» κι άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο συνήθης ύποπτος Μέσι στο 24’ να εκτελέσει υποδειγματικά το φάουλ και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Προς στιγμήν οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ένα ενδιαφέρον στο ματς διότι τρία λεπτά μετά ο Τρουχίγιο μείωσε το σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Μαρτίνο έδιωξαν το όποιο άγχος υπήρχε. Αρχικά με τονΠουγιόλ να βρίσκει δίχτυα μετά από καιρό στο 83’ και στη συνέχεια τον Τσάβι να υπογράφει στην εκπνοή το τελικό 4-1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Πουγιόλ, Μασεράνο, Αντριάνο, Ντάνι Αλβες, Μπουσκέτς, Τσάβι, Φάμπρεγας (79′ Ινιέστα), Αλέξις Σάντσες (72′ Πέδρο), Νεϊμάρ (87′ Τέγιο), Μέσι

Αλμερία: Εστέμπαν, Τορσιλιέρι, Τρουχίγιο, Ραφίτα, Ντουμπαρμπιέρ, Αζίζ (80′ Σούσο), Κορόνα (72′ Τέμπαρ), Βέρθα, Βιδάλ, Γιόναταν, Ρόδρι (62′ Μπαρμπόσα).

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Μπιλμπάο – Γρανάδα 4-0 (6′, 18′ και 74′ πέν. Αντούριθ, 80′ Γουρπέγκι)

Σάββατο
Μάλαγα – Βαγιαδολίδ 1-1 (13′ Σάντα Κρους / 30′ Ντάνιελ Λάρσον)
Λεβάντε – Οσασούνα 2-0 (4′ Παπακουλί Ντιόπ, 42′ Ρουμπέν Γκαρθία)
Χετάφε – Εσπανιόλ 0-0
Έλτσε – Θέλτα 1-0 (84′ Κάρλες Χιλ)

Κυριακή
Βιγιαρεάλ – Μπέτις 1-1 (71′ πέν. Μπρούνο / 85′ Ρουμπέν Κάστρο)
Ατλέτικο – Ρεάλ 2-2 (28′ Κόκε, 45’+1 Γκάμπι / 3′ Μπενζεμά, 82′ Κρ. Ρονάλντο)
Σεβίλλη – Σοθιεδάδ 1-0 (77′ Γκαμεϊρό)
Μπαρτσελόνα – Αλμερία 4-1 (9′ Αλέξις Σάντσες, 24′ Μέσι, 83′ Πουγιόλ, 89′ Τσάβι / 27′ Τρουχίλο)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 1-0 (60′ Λαριβέι)