Home SPORTS NEWS «Εξάρα» η Χόφενχαϊμ, «λύτρωση» στο τέλος για Άιντραχτ

«Εξάρα» η Χόφενχαϊμ, «λύτρωση» στο τέλος για Άιντραχτ

Η Χόφενχαϊμ διέσυρε με 6-2 τη Βόλφσμπουργκ για την 23η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Τρίτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς για τους γηπεδούχους, έμειναν πίσω στη «μάχη» για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ οι φιλοξενούμενοι.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Φιρμίνο, για να ισοφαρίσει στο 15΄ για τους «λύκους» ο Ντοστ. Από εκεί και έπειτα η Χόφενχαϊμ ήταν καταιγιστική. Σκόραρε τρία γκολ από το 37’ έως το 43΄ με τους Σούλε και Μοντέστε (δις) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Η Βόλφσμπουργκ που παρέμεινε 5η αλλά στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, μείωσε στο 76΄με τον Πέρισιτς, όμως ακολούθησαν άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 82΄ ο Σαλίχοβιτς έκανε το 5-2 και στο 86΄ ο Σκίπλοκ το τελικό 6-2.

Σπουδαίο βήμα παραμονής έκανε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης η οποία νίκησε με 2-1 την Στουτγκάρδη, κάνοντας ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς ισοφάρισε στο 80′ ο Ρόζενταλ και λύτρωσε τους γηπεδούχους ο Μάιερ στο 89′. Η Στουτγκάρδη είχε ανοίξει αρχικά το σκορ με τον Χάρνικ στο 31′, ενώ μετά την ήττα της παραμένει στην προτελευταία θέση μαζί με Αμβούργο και Φράιμπουργκ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Χέρτα – Φράιμπουργκ 0-0

Σάββατο
Ντόρτμουντ – Νυρεμβέργη 3-0 (51′ Χούμελς, 64′ Λεβαντόβσκι, 83′ Μχιταριάν)
Λεβερκούζεν – Μάιντς 0-1 (37′ Τσουπό-Μοτίνγκ)
Βέρντερ – Αμβούργο 1-0 (19′ Γιουνούζοβιτς)
Άουγκσμπουργκ – Ανόβερο 1-1 (55′ Κλάβαν / 21′ Μαμ Μπιράμ Ντιούφ)
Μπράουνσβαϊγκ – Γκλάντμπαχ 1-1 (52′ αυτ. Τερ Στέγκεν / 24′ Ραφαέλ)
Μπάγερν – Σάλκε 5-1 (3′ Αλάμπα, 15′, 28′ και 77′ πέν. Ρόμπεν, 24′ Μάντζουκιτς / 64′ αυτ. Ραφίνια)

Κυριακή
Χόφενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 6-2 (4′ Ρομπέρτο Φιρμίνο, 37′ Σέλε, 39′ και 43′ Μοντέστ, 82′ πέν. Σαλίχοβιτς, 86′ Σίπλοκ / 15′ Ντοστ, 76′ Πέρισιτς)
Φρανκφούρτη – Στουτγκάρδη 2-1 (80′ Ρόζενταλ, 89′ Μάιερ / 31′ Χάρνικ)