Home SPORTS NEWS Θρίαμβος της Ντιναμό στο ντέρμπι (video)

Θρίαμβος της Ντιναμό στο ντέρμπι (video)

Η Ντιναμό Μόσχας ήταν η μεγάλη νικήτρια (4-2) με ανατροπή στο ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 20η αγωνιστική στην επανέναρξη του ρωσικού πρωταθλήματος, γκέλα για τη Ζενίτ, πρώτη νίκη για την Ανζί!

Η Ντιναμό πέτυχε την 3η σερί νίκη της και έφτασε τους 38 βαθμούς, ανέβηκε στην τέταρτη θέση και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε στην 5η θέση με 34 βαθμούς, καθώς στα τρία τελευταία έχει μόλις έναν βαθμό (0-1-2), ενώ γνώρισε την 2η σερί ήττα της.
Η φιλοξενούμενη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με τα γκολ του Σεϊντού Ντουμπιά στο 12’ και στο 43’. Η Ντιναμό έκανε την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ισοφάρισε με τον Κέβιν Κουράνι στο 49’, ενώ στο 59’ έγινε το 2-1 από τον Κρίστοφερ Σαμπά. Ο Γιούρι Ζιρκόφ με δυο γκολ στο 62’ και στο 69’, διαμόρφωσε το τελικό 4-2…

Η Ζενίτ έμεινε στο 0-0 με την Τομ Τομσκ στην Αγία Πετρούπολη, είναι μόνη πρώτη με 41 βαθμούς, αλλά έχει στο -1 την Λοκομοτίβ Μόσχας, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο… Η φιλοξενούμενη πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής, καθώς ανέβηκε στις θέσεις των μπαράζ παραμονής!

Η Ανζί πέτυχε την 1η νίκη της στην 20η αγωνιστική, καθώς νίκησε 1-0 την Ρούμπιν Καζάν με γκολ του Μπουκάροφ στο 83’, με τη γηπεδούχο να είναι τελευταία και στους 11 πόντους, κρατώντας, πάντως, ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για παραμονή… Με τη φιλοξενούμενη να παραμένει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα…