Home SPORTS NEWS Νίκη τίτλου για Άγιαξ!

Νίκη τίτλου για Άγιαξ!

Στο μεγάλο ντέρμπι της Eredivisie για την 26η αγωνιστική ο Άγιαξ κέρδισε 2-1 τη Φέγενορντ και μάλιστα με ανατροπή και έβαλε τις βάσεις για ακόμη ένα τίτλο!

Μπορεί η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων να είναι μεγάλη, όμως το μεγαλύτερο ντέρμπι στην Ολλανδία έχει πάντα κίνητρο γοήτρου. Ο «αίαντας» βρέθηκε να χάνει στο 30′ από το γκολ του Πελέ, όμως μια κίνηση ματ του Φρανκ ντε Μπουρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κόλμπιν Σίγκθορσον πήρε την θέση του Μπόγιαν Κρκιτς που τραυματίστηκε στο 38′ και επτά λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Την ανατροπή πέτυχε ο Τζόελ Βέλτμαν στο 72′ που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Άγιαξ αύξησε στους 8 βαθμούς τη διαφορά του από τη δεύτερη Φιτέσε.

Στην ισοπαλία 1-1 αρκέστηκε η Τβέντε 1-1, η οποία έφυγε από την έδρα της Ουτρέχτης με έναν βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι αν και μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας νωρίς το σκορ με τον Πρόμες στο 18’ δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Η ανάπαυλα φαίνεται να έκανε καλό στους παίκτες της Ουτρέχτης, που με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια, όταν ο Όαρ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 46’. Αυτή είναι δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Τβέντε, η οποία βρίσκεται πλέον στη 3η θέση στην ισοβαθμία με τη Φιτέσε.

Η Άλκμααρ κέρδισε εύκολα 4-0 τη Βάαλβαϊκ εντός έδρας με τέρματα των Γκουβελέου, Βιεργκέβερ και Μπεργκουίς (2). Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 7η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν εντός της επικίνδυνης ζώνης και στη 16η θέση.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Χεράκλες – Χέρενφέν 1-2 (26′ Τανανέ / 36′ Ντε Ρουν, 49′ Φινμπόγκασον)

Σάββατο
Τσβόλε – Νάιμεχεν 3-3 (6′ Χούιον Φερνάντες, 35′ Κλιχ, 57′ Μπρούρσε / 43′ και 69′ Ρικς, 46′ Χίγκντον)
Ντεν Χάαχ – Μπρέντα 1-1 (63′ Άλμπεργκ / 55′ Χούι)
Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Αϊντχόφεν 2-3 (1′ Αντόνια, 25′ Φάλκενμπουργκ / 49′ Ντεπάι, 67′ Λοκάντια, 90′ Μπράιαν Ρουίς)
Φιτέσε – Ρόντα 3-0 (14′ και 76′ Χάφενααρ, 29′ Βεγίνοβιτς)