Home SPORTS NEWS «Πεντάρα» η Άιντραχτ

«Πεντάρα» η Άιντραχτ

Σημαντική νίκη πήρε η Άιντραχτ Φρανφούρτης, η οποία επικράτησε εύκολα 5-2 της Νυρεμβέργης εκτός έδρας και έκανε σπουδαίο βήμα παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρνέτα στο 21’. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο, αντίθετα με την έναρξη του δευτέρου όπου η Άιντραχτ σημείωσε ακόμη δύο τέρματα με τον Τζοσελού στο 50′ και τον Μάντλουγκ τρία λεπτά αργότερα.

Η Νυρεμβέργη, η οποία ήθελε το τρίποντο για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη, ξαναμπήκε προσωρινά στο παιχνίδι με γκολ των Ντρμιτς και Καμπανά μέχρι το 70’, όμως η αποβολή του Πινόλα στο 80’ άλλαξε τα δεδομένα.

Η Άιντραχτ ανέβηκε ξανά και οι Τζοσελού στο 88’ και Κάντλεκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετέτρεψαν σε θρίαμβο τη νίκη της διαμορφώνοντας το τελικό 5-2!

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Φράιμπουργκ-Βέρντερ 3-1 (15′ Σούστερ, 53′ Κλάους, 59′ Μεχμέντι – 70′ Πέτερσεν)

Σάββατο
Σάλκε-Μπράουνσβαϊγκ 3-1 (17′ Γκορέτσκα, 66′ Χούντελαρ, 90+3′ Σαλάι – 81′ Κέσελ)
Στουτγκάρδη-Αμβούργο 1-0 (69′ Μαξίμ)
Ανόβερο-Ντόρτμουντ 0-3 (43′ Χούμελς, 52′ Λεβαντόφσκι, 90+1′ Ρόις)
Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-1 (81′ Όλιτς – 43′ Βέρνερ)
Μάιντς-Μπάγερν 0-2 (82′ Σβάινσταϊγκερ, 86′ Γκέτσε)
Γκλάντμπαχ-Χέρτα 3-0 (28′ Αράνγκο, 32′ Ράμος αυτ., 40′ Ράφαελ)

Κυριακή
Νυρεμβέργη-Άιντραχτ 2-5 (64′ Ντρμιτς, 71′ Καμπάνια – 21′ Μπαρνέτα, 49′, 88′ Χοσέλου, 53′ Μάντλουνγκ, 90+2′ Κάντλετς)
Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ (18:30)