Home SPORTS NEWS Την… προσγείωσε! (video)

Την… προσγείωσε! (video)

Η Νάπολι κέρδισε 2-0 τη Γιουβέντους στο «Σαν Πάολο» και πήρε την εκδίκηση της για το παιχνίδι του πρώτου γύρου (3-0), ενώ παράλληλα παρέμεινε στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης μειώνοντας στους 6 βαθμούς τη διαφορά της από τη Ρόμα η οποία όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Οι «παρτενοπέι» ήταν καλύτεροι στα σημεία και ειδικά στο ξεκίνημα ήταν εκρηκτικοί αλλά ο σπουδαίος Μπουφόν πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις. Στο 7ο λεπτό ο Χάμσικ σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Μισή ώρα αργότερα ο Καγιεχόν πήρε τη μπάλ από τον Ινσίνιε στη πλάτη της άμυνας και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους τη στιγμή που η Γιουβέντους διαμαρτυρώταν εκ νέου για οφσάιντ.

Στο 59’ με τη βοήθεια του δοκαριού κατάφερε να βγάλει φάουλ του Γκουλάμ, αλλά δεν είχε καμία απάντηση στο «ξερό» σουτ του Μέρτενς στο 81’, με τον Βέλγο να πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των «μπιανκονέρι» στο πρωτάθλημα, ενώ η πρώτη ήταν το 4-2 από τη Φιορεντίνα την 8η αγωνιστική.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Μπολόνια – Αταλάντα 0-2 (22′ Ντε Λούκα, 26′ Εστιγκαρίμπια)
Μίλαν – Κιέβο 3-0 (4′ Μπαλοτέλι, 27′ και 54′ Κακά)

Κυριακή
Σασουόλο – Ρόμα 0-2 (16′ Ντέστρο, 96′ Μπάστος)
Τορίνο – Κάλιαρι 2-1 (45′ Ελ Καντουρί, 71′ Τσέρτσι / 77′ Νενέ)
Σαμπντόρια – Φιορεντίνα 0-0
Βερόνα – Τζένοα 3-0 (35′ Ντοναντέλ, 88′ και 93′ Τόνι)
Λάτσιο – Πάρμα 3-2 (15′ Λούλιτς, 67′ Κλόζε, 93′ Καντρέβα / 26′ Μπιαμπιανί, 81′ αυτ. Σιανί)
Νάπολι – Γιουβέντους 2-0 (37′ Καγιεχόν, 81′ Μέρτενς)