Home SPORTS NEWS «Έμεινε» στην Αθήνα, δεν πάει Μιλάνο!

«Έμεινε» στην Αθήνα, δεν πάει Μιλάνο!

Ο Παναθηναϊκός… έμεινε στην Αθήνα, δεν ταξίδεψε ποτέ στην Μόσχα και αποκλείστηκε από το Φάιναλ Φορ του Μιλάνου (16 και 18/5) από την ΤΣΣΚΑ με ήττα ντροπή για την ιστορία του (74-44).

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν στην ρωσική πρωτεύουσα «άδειοι» από ενέργεια και συγκέντρωση μετά τις δύο νίκες της Αθήνας,. «Εγκλωβίστηκαν» από την άμυνα της ΤΣΣΚΑ, που τους απαγόρευσε το σκορ μέσα από την ρακέτα, ήταν πολύ άστοχοι από μακριά και λόγω της επιθετικής δυστοκίας, όσο περνούσε ο χρόνος μειωνόταν και η αποτελεσματικότητα της άμυνας τους, με συνέπεια να γνωρίσουν την συντριβή χωρίς να μπορέσουν να πετύχουν ούτε καν 50 πόντους…

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα άστοχος από μακριά (1/6 τρίποντα) και μετά την είσοδο του Μίλος Τεόντοσιτς και με ταυτόχρονη παρουσία στο παρκέ για την ΤΣΣΚΑ των Βλάντιμιρ Μίτσοβ, Βιτάλι Φριντζόν, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο κινητικοί και απέκτησαν ισορροπία στην επίθεση με αποτέλεσμα να μετατρέψουν το 11-9 του 7’ σε 18-10 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με επιμέρους σκορ 7-1.

Με τρίποντο του Τεόντοσιτς στο τρανζίσιον η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 21-10 στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Με την είσοδο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι και με 8-0 σερί με 6 πόντους του διεθνούς σέντερ ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (21-18) στο 13’. Ο «εξάστερος», όμως, μετά το τρίποντο του Μάικ Μπράμος (26-21) στο 16’ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν πέτυχε πόντο λόγω της δυσκολίας να σκοράρει μέσα από την ρακέτα απέναντι στην πανύψηλη και τεράστια στο μέγεθος ΤΣΣΚΑ.

Με τρίποντο του Βίκτορ Χριάπα και τέσσερις πόντους του Σάσα Καούν, που τελείωσε το πρώτο μέρος με 12 πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +14 (35-21) και τον Παναθηναϊκό να έχει αδικήσει με την επίθεση του (6/23 δίποντα και 2/7 τρίποντα) την καλή άμυνα που έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του εικοσάλεπτου.

Με διείσδυση του Μπράμος και κάρφωμα του Λάσμε οι «πράσινοι» μείωσαν σε 37-27 στο 22’, αλλά η συνέχεια της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό, που δεν μπορούσε να σκοράρει από την ρακέτα, έκανε πολλά λάθη (9 μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου) και αμυντικά «πληγώθηκε» από τον Μίτσοβ στην περιφέρεια και από τον Κάουν κοντά στο καλάθι. Το κακό βέβαια για τον «εξάστερο» άρχισε από την επίθεση… Χωρίς σκορ δεν υπήρχε και κουράγιο για άμυνα.

Με σερί 11-0 με δύο τρίποντα του Μίτσοβ η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 48-27 στο 26’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +21 (54-33) την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Μιλάνου να έχει ουσιαστικά χαθεί…

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο δεν είχε το κουράγιο και τις λύσεις να παλέψει και με την παρουσία του αδίκησε τον εαυτό του και ειδικά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στα δύο ματς της Αθήνας. Η ρωσική ομάδα βρήκε την ευκαιρία να φτιάξει την ψυχολογία της εν όψει του Φάιναλ Φορ του Μιλάνου και με τον Ουίμς να… εμφανίζεται στον αγώνα και να πλαισιώνεται από τους Χριάπα, Φριντζόν «εκτόξευσε» την διαφορά στους 30 πόντους (72-42) στο 38’.

Ο Καούν με 18 πόντους και 7 επιθετικά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τους Χριάπα, Τεόντοσιτς και Μίτσοβ να τον πλαισιώνουν. Από τους «πράσινους» προσπάθησε περισσότερο ο Τζέιμς Γκιστ, ενώ οΔιαμαντίδης τελείωσε τον αγώνα με μηδέν πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-21, 54-33, 74-44.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 7 (2/2 διπ., 1/2 τριπ., 3 α.), Μίτσοβ 8 (2/2 β., 0/1 διπ., 2/2 τριπ.), Φριτζόν 9 (3/4 διπ., 1/4 τριπ.), Τζάκσον 9 (1/1 β., 4/8 διπ., 0/1 τριπ., 3-1 ριμπ.), Κρστιτς 5, Ουίμς 5 (1/2 β., 2/4 διπ., 0/3 τριπ., 3-0 ριμπ., 5 α.), Βορόντσεβιτς 3 (2-2 ριμπ.), Καούν 18 (4/4 β., 7/9 διπ., 2-7 ριμπ.), Χριάπα 10 (1/2 β., 3/6 διπ., 1/2 τριπ., 6-0 ριμπ., 5 α.), Χάινς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 5 (1/4 διπ., 1/2 τριπ.), Κάρι 2, Μπατίστ, Φώτσης 3 (1/3 τριπ.), Ούκιτς 2 (1/5 διπ., 0/1 τριπ.), Λάσμε 8 (2/2 β., 3/7 διπ., 2-1 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 8 (0/1 β., 4/7 διπ., 4-2 ριμπ., 3 λ.), Διαμαντίδης (0/3 διπ., 0/2 τριπ., 4 α.), Γκιστ 11 (4/9 διπ., 1/2 τριπ.), Ματσιούλις 2 (2/2 β., 0/2 διπ., 0/2 τριπ.), Ράιτ 3 (1/2 β., 1/6 διπ., 3 λ.).