Home SPORTS NEWS «Κυνηγάει» τη δεύτερη θέση η Σάλκε

«Κυνηγάει» τη δεύτερη θέση η Σάλκε

Η Σάλκε επικράτησε 2-0 της Άϊντραχτ εντός έδρας και έφτασε τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στη δεύτερη θέση φτάνοντας παράλληλα στη 4η διαδοχική νίκη της.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Μάιλερ, ενώ λίγο μετά έχασαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το παιχνίδι με τον Χούντελααρ να μην καταφέρνει να σκοράρει από τα 11 βήματα. Αυτό έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ Φαρφάν να σφραγίζει το τρίποντο για τη Σάλκε με μία υπέροχη εκτέλεση φάουλ.

Οι «βασιλικοί μπλε» παρέμειναν έτσι για δέκατο σερί εντός έδρας παιχνίδι αήττητοι και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη συμμετοχή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σάλκε: Φέρμαν, Χόογκλαντ, Αϊχάν, Μάτιπ, Κολάσινατς, Νόισταντερ, Μπόοατενγκ (82′ Φελίπε Σαντάνα), Γκορέτσκα, Ντράξλερ (86′ Φαρφάν), Μάιερ (72′ Ομπάσι), Χούντελααρ.

Άϊντραχτ: Τραπ, Γιουνγκ, Σαμπράνο, Μάντλουνγκ, Τζακπά (82′ Οσζίπκα), Ρους, Λάνιγκ, Μάιερ (69′ Κάντλετς), Μπαρνέτα (69′ Ρόσενταλ), Άιγκνερ, Χοσέλου.