Home SPORTS NEWS Μετριάστηκε η χαρά της Ατλέτικο

Μετριάστηκε η χαρά της Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το καθήκον της, επικράτησε 2-0 της Χετάφε εκτός έδρας και βρέθηκε στο +3 από τη Ρεάλ και στο +4 από τη Μπαρτσελόνα πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, όμως η χαρά της μετριάστηκε από το τραυματισμό του Ντιέγκο Κόστα ο οποίος αποχώρησε με ασθενοφόρο.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκοντίν άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος», ενώ στο 66′ ο Ντιέγκο Κόστα είχε χαμένο πέναλτι και την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Κάτι όμως που πέτυχε έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά επεισοδιακά!

Αυτό γιατί στην προσπάθειά του να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό σκορ, χτύπησε άτσαλα το γόνατο του πάνω στο δοκάρι κι αναγκάστηκε να αποχωρήσει με φορείο και στη συνέχεια με ασθενοφόρο από το γήπεδο. Πέντε αγωνιστικές λοιπόν πριν το τέλος του πρωταθλήματος, η Ατλέτικο δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση όμως τα πράγματα θα είναι πιο δύκολα εφόσον δεν ε΄χουν στη διάθεση τους τον Ντιέγκο Κόστα, ενώ φυσικά μεσολαβούν και οι μάχες για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ με την Τσέλσι .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΧΕΤΑΦΕ: Κοντίνα, Αρόγιο, Αλέξις, Ράφα, Λάγο (80′ Σαμίρ), Χουάν Ροντρίγκεθ, Μοσκέρα (68′ Λασέν), Ντιέγκο Κάστρο (57′ Αντριάν Κολούνγκα), Πέδρο Λόπεθ, Λαφίτα, Μάρικα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Γκοντίν, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Μάριο Σουάρεθ, Γκάμπι, Ραούλ Γκαρθία (72′ Ντιέγκο), Κόκε, Βίγια (62′ Αντριάν Λόπεθ), Ντιέγκο Κόστα (86′ Κριστιάν Ροντρίγκες).

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Οσασούνα – Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο
Θέλτα – Σοθιεδάδ 2-2 (37′ πέν. Νολίτο, 82′ Σάντι Μίνα / 8′ Κανάλες, 43′ Γκριεζμάν)
Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 1-0 (95′ Περμπέ)
Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 1-0 (16′ Μπραχιμί)
Ρεάλ – Αλμερία 4-0 (28′ Ντι Μαρία, 53′ Μπέιλ, 56′ Ίσκο, 85′ Μοράτα)