Home SPORTS NEWS Tρίτος ο Ολυμπιακός, τέταρτος ο Παναθηναϊκός (πανόραμα)

Tρίτος ο Ολυμπιακός, τέταρτος ο Παναθηναϊκός (πανόραμα)

Ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του αρχηγού του Βασίλη Σπανούλη, πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 68-65 και τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου, ενώ η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του αιώνιου ντέρμπι στην 14η και τελευταία αγωνιστική του Τοπ-16 και επικράτησε του Παναθηναϊκού με 68-65, με τρίποντο του Σπανούλη, ένα δευτερόλεπτο πριν από το φινάλε. Έτσι ο Ολυμπιακός τερμάτισε στην τρίτη θέση και ο Παναθηναϊκός στην τέταρτη θέση.

Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στα πλέι οφ του Τοπ-16 θα ξεκαθαρίσουν την Παρασκευή και μετά την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ρεάλ και την Ζαλγκίρις . Βέβαια, βάσει των πιθανοτήτων, ο Ολυμπιακός θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Παναθηναϊκός με την Ρεάλ, και με τους δύο να έχουν μειονέκτημα έδρας.

Νίκη εξιλέωσης Ολυμπιακού και Σπανούλη!

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν… παρών απών για 39’ και 37’’ στον ελληνικό «εμφύλιο» Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός. Με πέντε πόντους στα τελευταία 23’’ και τρίποντο από τα οκτώ μέτρα 5 δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη, ωστόσο, έδωσε την νίκη στους «ερυθρόλευκους» (68-65)!

Νίκη κυρίως εξιλέωσης του Ολυμπιακού για τις τρεις σερί ήττες στο ΟΑΚΑ από τους «πράσινους» και του ίδιου του αρχηγού του, που δεν είχε βοηθήσει όσο θα ήθελε και ο ίδιος στα ματς του ΟΑΚΑ και στα πρώτα 39′ του αποψινού ματς. Και μετά νίκη που του δίνει την τρίτη θέση στον όμιλο του Τοπ 16.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια, συγκέντρωση και ενθουσιασμό και με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη και βολή του Γκιόργκι Σερμαντίνι, προηγήθηκε με 6-0 στο 3’ και 30’’. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν ακόμη περισσότερο την διαφορά δύο λεπτά αργότερα με καλάθια των Παπαπέτρου και Βασίλη Σπανούλη (10-3).

Στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, όμως, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα του και τις επιστροφές, «εγκλώβισε» τον Σπανούλη, που δεν μπορούσε να διεισδύσει και ήταν άστοχος από μακριά και με πρωταγωνιστή τον Ρόκο Λένι Ούκιτς και επιμέρους σκορ 13-2 τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (16-12) με τρίποντο του Κροάτη γκαρντ στην εκπνοή της περιόδου.

Με τρίποντο του Μάικ Μπράμος από την γωνία ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 7 (19-12) στα πρώτα 20’’ της πρώτης περιόδου. Με τον Κώστα Σλούκα να δημιουργεί και την ενέργεια των Μπρεντ Πέτγουεϊ και Μπράιαντ Ντάνστον ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-17, αλλά οι «πράσινοι» με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και δύο καλάθια των Ραμέλ Κάρι, Ζακ Ράιτ ξέφυγαν με επιμέρους σκορ 8-2 με διαφορά πόντων (29-19) στο 15’.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επανέφερε στην πεντάδα των «ερυθρόλευκων» τον Βασίλη Σπανούλη και ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια του Ματ Λοτζέσκι (στον αιφνιδιασμό και από ασίστ του αρχηγού της ομάδας του Πειραιά) μείωσε σε 29-23 στο 16’. Ο Μαυροκεφαλίδης, όμως, είχε βρει ρυθμό και με έξι σερί πόντους του ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 9 (35-26) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Φώτσης ανέβασε την διαφορά στους 11 (37-26) 13’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, αλλά ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κατέβασε την διαφορά στους 8 (37-29).

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το πρώτο μέρος με 10 πόντους με 5/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. «Κλειδί» για την υπεροχή των «πρασίνων» στο πρώτο ημίχρονο ήταν η εξουδετέρωση του Βασίλη Σπανούλη εκτελεστικά (1/5 σουτ) και δημιουργικά (μόνο μια ασίστ) από την άμυνα με αλλαγές στο πικ εν ρολ του Παναθηναϊκού και προσαρμογές πάνω στον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» και η αστοχία του Ολυμπιακού από μακριά (3/13 τρίποντα).

Με δύο καλάθια του Ματσιούλις ο «εξάστερος» άνοιξε την διαφορά στους 12 πόντους (41-29) στα πρώτα 3 λεπτά και 30’’ του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μπαρτζώκας απέσυρε ξανά τον Σπανούλη και ο Ολυμπιακός με τους Κώστα Σλούκα και Βαγγέλη Μάντζαρη, να είναι εκπληκτικοί στην άμυνα, στην οργάνωση και στο σκοράρισμα και τους Μπρεντ Πέτγουεϊ, Μπράιαντ Ντάνστον να κερδίζουν τις «μάχες» στις δύο ρακέτες, ξέσπασε και με σερί 13-0 προσπέρασε με 42-41 2’ και 12’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το ΣΕΦ είχε πάρει… φωτιά.

Με τρίποντο του Μάντζαρη οι πρωταθλητές Ευρώπης τις δύο τελευταίες σεζόν προηγήθηκαν με τρεις (45-42) 1’ και 26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε αρκετές βολές και ο Παναθηναϊκός, που βρήκε λύσεις πάλι από τον Μαυροκεφαλίδη και με καλάθι του διεθνούς σέντερ από την γωνία τελείωσε και την τρίτη περίοδο με προβάδισμα (48-46).

Με τρίποντο του Κάρι και γκολ φάουλ του Γκιστ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 8 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. ΟΙ «πράσινοι» με την πολύ καλή άμυνα τους που τους έδινε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό προηγήθηκαν πάλι με 8 (58-50) 6’ και 15’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ  δύο του Σλούκα, όμως, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 62-59 με 2’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Με βολές των Ντάνστον, Κάρι, η διαφορά παρέμεινε στους τρεις (63-60) 1’’ και 40’’ πριν το τέλος του ματς. Ο Σλούκας με ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο, ωστόσο, την έφερε στα ίσα (63-63) ένα λεπτό πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα και ο Παναθηναϊκός μπρος πίσω στα 40’’. Ο Σπανούλης αυτή την φορά διείσδυσε στην ρακέτα και απέναντι στον Γκιστ έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (65-63) με 23’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Πάλι με τον Μαυροκεφαλίδη και κάρφωμα του οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (65-65) με 4,7’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Σπανούλης πήρε την μπάλα στα χέρια του και πάλι βρήκε απέναντι του τον Γκιστ. Αυτή την φορά δεν προλάβαινε να διεισδύσει και σηκώθηκε από τα 8 μέτρα! Η μπάλα πήγε κατ’ ευθείαν στο καλάθι και ο αρχηγός έδωσε την νίκη (68-65). Στα πέντε δέκατα του δευτερολέπτου που απέμεναν για την λήξη ο Παναθηναϊκός δεν προλάβαινε να κάνει κάτι….

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (4), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11 (2), Λοτζέσκι 7 (1).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8