Home SPORTS NEWS Διασύρθηκε η Ρόμα, πρωταθλήτρια η Γιουβέντους! (Videos)

Διασύρθηκε η Ρόμα, πρωταθλήτρια η Γιουβέντους! (Videos)

Το τρίτο της διαδοχικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γιουβέντους! Η Ρόμα… διαλύθηκε με το 4-1 στην έδρα της Κατάνια και έτσι οι «μπιανκονέρι» κατέκτησαν τον τίτλο και μαθηματικά.

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής έμεινε η Κατάνια η οποία επιβλήθηκε με το βαρύ 4-1 των «τζιαλορόσι» για να πλησιάσει στις θέσεις ασφαλείας και να χαρίσει ταυτόχρονα το πρωτάθλημα στη Γιουβέντους που κατέκτησε έτσι το 30ο επίσημο πρωτάθλημα της ιστορίας της, παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται αύριο με την Αταλάντα.

Ο Ίθκο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους καθώς άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 34′. Οι Ρωμαίοι μείωσαν στο 37ο λεπτό με όμορφο τέρμα του Τότι, ωστόσο στην επανάληψη οι Σικελοί πέτυχαν ακόμα δύο γκολ. Ο Μπερκγέσιο στο 56′ έκανε το 3-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Μπαριέντος στο 79′.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ουντινέζε η οποία παρά το γεγονός ότι ήταν αδιάφορη βαθμολογικά διέλυσε 5-3 τη Λιβόρνο και την έσπρωξε ακόμα πιο κοντά προς τη β’ κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τέρμα του Παουλίνιο. Ο Ντι Νατάλε όμως στο 19’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπαντού στο 21’ να γυρνάει την αναμέτρηση. Ο Παουλίνιο στο 29’ έφερε το ματς στα ίσια με το δεύτερό προσωπικό του τέρμα, για να ακολουθήσουν τα γκολ των Περέιρα (34’), Σίλβα (44’) και Ντι Νατάλε (45’) για το 5-2 του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, το μόνο που άλλαξε, ήταν το εύρος της ήττας της Λιβόρνο, καθώς μείωσε στο 88’ με τον Μεσμπά για το τελικό 5-3.

Πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρέθηκε η Μπολόνια μετά το ισόπαλο 0-0 με την Τζένοα εκτός έδρας, έχοντας απόσταση ενός βαθμού από τη Σασουόλο, με ένα παιχνίδι παραπάνω. Έτσι, κράτησε το προβάδισμά της για να φτάσει στο στόχο της, ωστόσο έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» από τώρα, καθώς δεν επικράτησε της αδιάφορης βαθμολογικά ομάδας της Γένοβας.  Βασικοί αγωνίστηκαν για τους φιλοξενούμενους ο Χριστοδουλόπουλος και ο Κονέ με τον πρώτο να γίνεται αλλαγή στο 72′, ενώ βασικός ήταν και ο Γιάννης Φετφατζίδης με τη Τζένοα.

Στις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν διατηρήθηκε η Τορίνο μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Κιέβο εκτός έδρας. Στο 54’ όταν ο Σάρντο με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, ενώ στο 66′ ο Πελισιέ αποβλήθηκε για την ομάδα της Βερόνα, με αποτέλεσμα να μείνει με δέκα παίκτες και να μην μπορέσει να πλησιάσει στην ισοφάριση.

Στον έναν βαθμό από την πρώτη εξάδα διατηρήθηκε η Πάρμα που έμεινε ζωντανή στη «μάχη» για την κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη. Αυτό γιατί κέρδισε εύκολα 2-0 την αδιάφορη Σαμπντόρια . Ο Κασάνο μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Σκελότο στο τελευταίο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα διώχνοντας το άγχος από την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Κυριακή

Τζένοα – Μπολόνια 0-0

Ουντινέζε – Λιβόρνο 5-3 (19′ και 45′ Ντι Νατάλε, 21′ Αγκιέμανγκ-Μπάντου, 34′ Ρομπέρτο Περέιρα, 44′ Γκαμπριέλ Σίλβα, 88′ Μεσμπά)

Κατάνια – Ρόμα 3-1 (26′ και 34′ Ίσκο, 56′ Μπερχέσιο / 37′ Τότι)

Πάρμα – Σαμπντόρια 2-0 (8′ Κασάνο, 90′ Στσελότο)

20. Λιβόρνο 25

*οι 3 πρώτοι Champions League (ο 3ος προκριματικά)

**4ος, 5ος και 6ος στο Europa League (καθώς Νάπολι & Φιορεντίνα που είναι τελικό Coppa Italia βγαίνουν Ευρώπη από το πρωτάθλημα)