Home SPORTS NEWS Σούπερ και αήττητος ο Ολυμπιακός

Σούπερ και αήττητος ο Ολυμπιακός

vspa

Με εξαιρετική άμυνα, τον Σπανούλη να εκτελεί και δημιουργεί (16 πόντοι και 7 ασίστ) και συνολικά 26 ασίστ ο Ολυμπιακός «πάτησε» στο ΣΕΦ την Γαλατάσαραϊ (93-66) και έμεινε αήττητος μετά από τις πρώτες 5 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας του Πειραιά έθεσε ως βασικό στόχο να αρχίζει το παιχνίδι του Ολυμπιακού από την άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» αυτό έκαναν απόψε και μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην τουρκική ομάδα σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό από την εξαιρετική άμυνα της πρώτης περιόδου, ήταν πολύ ομαδικός στην επίθεση και με τον Βασίλη Σπανούλη σε ρόλο… μαέστρου και ξεκάθαρους ρόλους έμεινε αήττητος στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας και παρουσίασε ωραίο θέαμα στους 6.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στο ΣΕΦ και στο τέλος αποθεώσαν τους παίκτες του Σφαιρόπουλου.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολύ επιθετική άμυνα, που αποδιοργάνωσε την επίθεση της Γαλατάσαραϊ και του έδωσε πόντους στον αιφνιδιασμό και καλό ρυθμό στην επίθεση απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Με τον Βασίλη Σπανούλη να πολύ καλός εκτελεστικά και οργανωτικά, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 9-2 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο και μετά από γκολ φάουλ του αρχηγού του, με 23-11 52’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός τελείωσε την πρώτη περίοδο με διαφορά 13 πόντων και νταμπλ σκορ (26-13) μετά από τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη.

Η «κοιλιά» του δεύτερου δεκάλεπτου

Στα πρώτα 6’’ της δεύτερης περιόδου ο κόουτς της τουρκικής ομάδας Εργκίν Αταμάν χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Κώστας Σλούκας με μια βολή ανέβασε την διαφορά στους 14 (27-13). Με δύο καλάθια των Δημήτρη Αγραβάνη, Οθέλο Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 16 (31-15) λίγο πριν το 12’. Με νέο καλάθι του Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 15 (35-20) 6’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η άμυνα του χαλάρωσε και έδωσε βολές στους φιλοξενούμενους, που σούταραν 19 συνολικά στις δύο πρώτες περιόδους έναντι μόλις 4 των «ερυθρολεύκων».

Η Γαλατά με πρωταγωνιστές του Πιέτρο Αραντόρι, Κάρλος Αρόγιο άρχισε να μειώνει την διαφορά και έφτασε στο -8 (47-39) με δύο βολές του Τζαβάι 51’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (49-39) μετά από διείσδυση του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Ο Σπανούλης ήταν ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο πρώτου ημίχρονο με 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ συνολικά η ομάδα του Πειραιά σε αυτό το διάστημα έδωσε 14 τελικές πάσες.

Με καλάθια των Ντάρντεν, Ντάνστον οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 14 (53-39) στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο με καλή άμυνα και ομαδική λειτουργία στην επίθεση και ο αποτελεσματικός Χάντερ ανέβασε την διαφορά στους 16 (57-41) με 6’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με σερί 7-0 με τρίποντο του Ντάρντεν και κάρφωμα του Χάντερ από ασίστ του Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν την απόσταση από την Γαλατά στους 18 (64-46) λίγο μετά το 26’.

Το 18-0 μετά το τάιμ άουτ

Με νέο καλάθι του Χάντερ ο Ολυμπιακός τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +15 (68-43). Με νέο καλάθι του Χάντερ ο Ολυμπιακός τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +15 (68-43). Με δύο τρίποντα των Αρσλάν η τουρκική ομάδα μείωσε στους 10 (75-65) 6’ και 32’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ και οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν αμέσως την απόδοση τους και την διάθεση τους στην άμυνα και με σερί 18-0… εκτόξευσε την διαφορά στους 28 (93-65) 1’ και 45’’ πριν την λήξη του αγώνα απέναντι στην Γαλατά, που είχε καταρρεύσει!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 49-39, 68-53,  93-66.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουε 7 (1), Χάντερ 17 (8/9 δ., 10 ρ.), Ντάνστον 8 (6 ρ.), Σπανούλης 16 (1 τρ., 7 ασ.), Σλούκας 1, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 10, Μάντζαρης 15 (3), Καββαδάς, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 9 (2).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Μίτσοφ 8 (1), Ερτσεγκ 5 (1), Τζαβάι 9, Γκονλούμ 6, Βουγιούκας 3, Αλντεμίρ, Αραντόρι 7, Αρόγιο 14 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν 10 (2), Αράρ, Ουράλ.