Home SPORTS NEWS Στο… πάτο Στουτγάρδη και Βέρντερ (videos)

Στο… πάτο Στουτγάρδη και Βέρντερ (videos)

stuf

Στη ζώνη υποβιβασμού είναι πλέον Βέρντερ Βρέμης και Στουτγάρδη (έπαιζε από το 28’ με 10 παίκτες), μετά τις ήττες τους με 2-0 στο Αμβούργο και 0-1 εντός από την Άουγκσμπουργκ (μπήκε στην εξάδα) αντίστοιχα για την 12η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα.
Στο Αμβούργο η γηπεδούχος με την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία (2-0-1) επέστρεψε στις επιτυχίες και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», αφού βγήκε από την ζώνη υποβιβασμού με 12 βαθμούς. Η Βέρντερ έχασε μετά από δυο σερί νίκες της και έμεινε προτελευταία και στους 10 πόντους. Η γηπεδούχος στο ντέρμπι του γερμανικού βορρά προηγήθηκε με τον Ρούντνεβς ( είχε μπει ως αλλαγή στο 67’ στη θέση του Χόλτμπι) στο 84’, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρσλάν (είχε περάσει στο γήπεδο στο 86’ αντί του Φαν ντερ Φάαρτ), έκανε το 2-0 με τη βοήθεια του τερματοφύλακα Βολφ, ο οποίος, εν τέλει, χρεώθηκε το τέρμα ως αυτογκόλ. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 90’, η ομάδα της Βρέμης έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φριτζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 72’).

Στη Στουτγάρδη, η γηπεδούχος γνώρισε τη τρίτη σερί ήττα και έμεινε στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς. Η Άουγκσμπουργκ πέτυχε την 2η σερί νίκη της και είναι στην 6η θέση με 18 πόντους.
Το έργο της γηπεδούχου έγινε πολύ δύσκολο στο 28’, όταν ο  Σβάαμπ δέχτηκε την δεύτερη (η πρώτη στο 21’) κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε… Η Άουγκσμπουργκ σκόραρε με τον Φερχάεγκ από την «άσπρη βούλα» στο 72’ και έτσι πήρε την σπουδαία νίκη…

Αναλυτικά για την 12η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:
Σάββατο
Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαϊμ 4-0 (23’ Γκέτσε, 40’ Λεβαντόφσκι, 82’ Ρόμπεν, 87’ Σβάινσταϊγκερ)
Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 3-2 (10’, 22’ Τσούπο-Μοτίνγκ, 25’ Φουκς / 37’ Όλιτς, 74’ Μπέντνερ)
Γκλάντμπαχ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (6’ Νόρντβεϊτ / 54’ Στεντέρα, 57’ Μέιερ, 73’ Ινούι)
Μάιντς-Φράιμπουργκ 2-2 (27’ Ντίας, 58’ Μεχμέντι / 30’ Σμιντ, 88’ Μπροσίνκι)
Ανόβερο-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-3 (60’ Γκουλσελάμ / 46’ Κίσλινγκ, 58’ Σον, 72’ Μπελαραμπί)
Πάντερμπορν – Ντόρτμουντ 2-2 (60’ Ρουπ, 81’ Σαλικ / 13’ Ομπαμεγιάνγκ, 45’+1’ Ρόις)
Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 1-2 (58’ Ούγια / 28’ Μπέερενς, 86’ Ντζενγκ)