Home SPORTS NEWS Ελλάδα: Λύτρωση με Μήτρογλου ο Ολυμπιακός

Ελλάδα: Λύτρωση με Μήτρογλου ο Ολυμπιακός

mitrogoal

Ο Λεβαδειακός με τρεις αναγκαστικές αλλαγές και υπερπροσπάθεια κρατούσε πολύτιμο βαθμό μέχρι το τέλος αλλά ο Μήτρογλου «χτύπησε» στις καθυστερήσεις για την απόδραση του Ολυμπιακού. Γκολ και ασίστ από τονΑφελάι που ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεφύγει από την μετριότητα. Σε αυτό συνέβαλε και το παθιασμένο παιχνίδι του φορμαρισμένου Λεβαδειακού, αλλά και το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων. Τέλος καλό (αλλά όχι) όλα καλά για την ομάδα του Μίτσελ που πήρε τεράστια βοήθεια από τον Αφελάι που ήρθε από τον πάγκο και άλλαξε την ροή του ματς με ένα γκολ και μία ασίστ στον Κώστα Μήτρρογλου μετά τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Η έμπνευση του Μίτσελ να παίξει 3-5-2 μετά το 70′ και να ρίξει το βάρος των επιθέσεων στα άκρα (Αφελάι-Ντοσεβί) έδωσε την απαραίτητη πνοή στον Ολυμπιακό για να αλλάξει τα δεδομένα ενός δύσκολου παιχνιδιού.

Α’ Ημίχρονο: Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η ομάδα του Παντελίδη επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται. Μόλις στο δεύτερο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε και ο Τομάς νίκησε τον Σιόβα με κεφαλιά για το 1-0. Σημαντικό προβάδισμα για τους γηπεδούχους, ιδιαίτερα για το κομμάτι ψυχολογία του αγώνα. Αυτό το προβάδισμα βέβαια προοδευτικά εξισσορροπήθηκε χάρις στην επιδημία τραυματισμών που χτύπησε τον Λεβαδειακό. Μέχρι το 18 ‘ ο Παντελίδης υποχρεώθηκε να προχωρήσει σε δύο αναγκαστικές αλλαγές. Μαχαίρας και Πρόγιτς παραχώρησαν τις θέσεις τους σε Σκέμπη (αριστερά στην άμυνα) και Νικολακάκη (δεξιά στην άμυνα). Ο Λεβαδειακός έχοντας το υπέρ του σκορ αλλά και τις αναγκαστικές αλλαγές μοιραία ταμπουρώθηκε. Μία αμυντική διάταξη που προοδευτικά γινόταν ολοένα και πιο συμπαγής δυσχεραίνοντας ακόμα περισσότερο το έργο των πρωταθλητών. Πώς έπαιξε ο Μίτσελ; Με διαρκές όβερλαπ του Γιαννούλη που αυτή τη φορά αγωνίστηκε πίσω από τον Μαζουακού (αριστερό χαφ), συνεργασίεςΦουστέρ με Ελαμπνμτελαουί και τον Ντομίνγκες σε ελεύθερο ρόλο (ως συνήθως) να παραμένει ο πιο επικ΄νδυνος παίκτης των φιλοξενούμενων. Ο Αργεντινός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να απαντήσει. Από την πάσα του Φουστέρ έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Σηφάκη και πέρασε άουτ (7′). Στο 22′ ο Μήτρογλου βρισκόμενος σε θέση οφ σάιντ χάλασε μια ώραία προσπάθεια που κατέληξε σε σουτ του Κασάμι που σε ρόλο αμυντικού έκοψε ο φορ του Ολυμπιακού. Στο 27′ ο Λεβαδειακός απείλησε για δεύτερη φορά με τον Ορτέγκα να πιάνει το σουτ και τον Ρομπέρτο να διώχνει δύσκολα. Συνεχώς στο προσκηνιο (μετά το 2′) οι ερυθρόελυκοι αλλά η υπόθεση “φάσεις” γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη. Στο 32’ ο Σηφάκης καθάρισε το σουτ του Ντομίνγκες και κάπου εκεί με όλους τους παίκτες του Λεβαδειακού πίσω από την μπάλα σταμάτησε η οποια παραγωγή φάσεων για τους φιλοξενούμενους.
Β’ Ημίχρονο: Ο Μίτσελ δεν περίμενε πολύ. Ανακάτεψε από νωρίς την τράπουλα με τον Ντοσεβί στη θέση του Γιαννούλη, αλλάζοντας άκρα. ο Γάλλος πήγε δεξιά ο Φουστέρ δεξιά και στο αριστερό άκρο της άμυνας επέστρεψε ο Μαζουακού. Ο Ολυμπιακός πάντως αν και συνεχώς με την μπάλα στα πόδια δεν βρήκε φάσεις μέχρι το 70′. Η νέα αλλαγή του Μίτσελ πρόσταζε 3-5-2 με τον Αφελάι στην ενδεκάδα και τον Σιόβα να περνάει αμυντικός μέσος.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παντελίδης έβαλε υποψηφιότητα για όσκαρ ατυχίας καθώς το κακό με τις αναγκαστικές αλλαγές τρίτωσε. Νέο θύμα ο Γκόμεζ (72′ Μάγκας). Ο ορεξάτος Αφελάι σε συνδυασμό με την κακή αμυντική αντίδραση του Λεβαδειακού και πολύ μεγάλη δόση τύχης έδωσε το έναυσμα της ανατροπής. Ο Ολλανδός πήρε την μπάλα αρχισε να συγκλίνει από αριστερά προς την περιοχή του Λεβαδειακού, σούταρε με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και την κίνηση του Τόμας να ξεγελάει περισσότερο τον Σηφάκη για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα του. Από το 85′ και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να παράγει φάσεις πιέζοντας ασφυκτικά τους γηπεδούχους αλλά τα κακά τελειώματα από Μήτρογλου και Ντοσεβί οδήγησαν το ματς στις καθυστερήσεις στο 1-1. Εκεί ο Αφελάι έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Μήτρογλου με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ερυθρόελυκη λύτρωση.

Που κρίθηκε: Ο ολυμπιακός σε ακόμα ένα ματς εκτός έδρας δεν ήταν καλός. Για να σπάσει ο αμυντικός κλοιός του Λεβαδειακού χρειάστηκε να φτάσει το ματς στις καθυστερήσεις. Καθοριστική η ποιότητα του Αφελάι ίσως η πρώτη φορά που αποδείχτηκε πολύτιμος για την ομάδα του Μίτσελ.

Παίκτης από χρυσάφι: Το γράψαμε και πιο πάνω. Ο Ολλανδός, Ιμπραίμ Αφελάι ήταν το “α” και το “ω” στην αντεπίθεση του ομολογουμένως νοθρού Ολυμπιακού. Δύο φάσεις χρειάστηκε ο Ολλανδός, μία για να βάλει γκολ και μία για να σερβίρει έτοιμο τέρμα στον Μήτρογλου. όσο και να βρίσκεται σε κακή κατάσταση ο φορ του Ολυμπιακού αυτό δεν γινόταν να το χάσει.

Η σφυρίχτρα: Πολλά μπορεί να λέγονται για τη διαιτησία, αλλά γενικά ο Καλογερόπουλος και οι βοηθοί του στο ματς της Λιβαδειάς ήταν άριστοι. Διάθεση να παιχτεί το ματς, λίγες διακοπές και επίσης διάθεση να μοιραστεί το καρπούζι στη μέση. Συνολικά μια καλή διαιτησία. Όσο για το γκολ του Μήτρογλου το ριπλέι δείχνει ότι ο φορ του Ολυμπιακού αρχίζει την προσπάθειά του από την ίδια ευθεία με τον αμυντικό του Λεβαδειακού. Συνεπώς η απόφαση του βοηθού να μην σηκώσει σημαία κρίνεται ορθή.

Λεβαδειακός (Παντελίδης): Σηφάκης, Μαχαίρας (18′ λ.τ. Σκέμπης), Τομάς, Κώτσιος, Πρόγιτς (6′ λ.τ. Νικολακάκης), Γκόμες (72′ Μάγκας), Ζιτό, Μιλοσάβλιεβ, Ορτέγκα, Βούκτσεβιτς, Μάντζιος .

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Γιαννούλης (46′ Ντοσεβί), Εντινγκά (69′ Μπενίτες), Κασάμι, Μαζουακού, Φουστέρ (63′ Αφελάι), Ντομίνγκες, Μήτρογλου.

Γκολ: 2′ Τομάς / 73′ Αφελάι, 90+1′ Μήτρογλου

Κάρτες: 24′ Γκόμες, 42′ Σηφάκης, 82′ Μιλοσάβλιεβ / 81′ Ρομπέρτο

Διαβάστε αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής, δείτε τη βαθμολογία και τα στατιστικά, καθώς και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής.