Home SPORTS NEWS Τρίτος σε απόσταση… βολής ο Παναθηναϊκός

Τρίτος σε απόσταση… βολής ο Παναθηναϊκός

pao

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στο Αγρίνιο επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και παρέμεινε ζωντανός στο «κόλπο» του τίτλου, φτάνοντας στους 22 βαθμούς. Ο Πέτριτς στο 81′ το γκολ της νίκης.

Α’ Ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε από νωρίς να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέσει στα 3/4 του γηπέδου τους γηπεδούχους. Παρά την υπεροχή όμως οι πράσινοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια από τις επικίνδυνες στιγμές που δημιούργησαν στα καρέ του Παναιτωλικού. Στο τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Χάβου βγήκαν μπροστά και απείλησαν την εστία των πρασίνων με τον Στιλ να λέει «όχι» σε δύο διαδοχικές προσπάθειες του Μαρτίνες. Λίγο αργότερα η ομάδα του Αγρινίου απείλησε ξανά με το σουτ Μαρτίνες να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους δύο αντιπάλους να ξοδεύουν καλές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός αποπειράθηκε εκ νέου να ελέγξει τον ρυθμό και να επιβάλει το παιχνίδι του, με τον Παναιτωλικό να εφαρμόζει τακτική αντεπιθέσεων. Σε μία εξ αυτών ο Κάπελ έκανε τη σέντρα από αριστερά αλλά ο Βασιλείου από κοντινή απόσταση δεν βρήκε καλά τη μπάλα για να σκοράρει. Ο Αναστασίου έριξε τον Μπεργκ στη θέση του Καρέλη ευελπιστώντας να δημιουργήσει έναν ακόμη επιθετικό μπελά στους γηπεδούχους και εν μέρει τα κατάφερε δίχως όμως ο Σουηδός να πετύχει το ζητούμενο που ήταν ένα γκολ.

Παρόλα αυτά και παρά το γεγονός ότι τα λεπτά κυλούσαν ανεκμετάλλευτα και για τους δύο, φτάσαμε στο 81′ όταν ο Πέτριτς με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο νίκησε τον Ράφαελ και έδωσε το προβάδισμα στους πράσινους. To 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με το τριφύλλι να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη.

Παίκτης από «χρυσάφι»

Σε πολλές περιπτώσεις κάνει τους φίλους του Παναθηναϊκού να δυσανασχετούν με το παιχνίδι του, στο Αγρίνιο όμως ο Πέτριτς ήταν αυτός που βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και σκόραρε το γκολ της νίκης.

Η σφυρίχτρα

Ο Βοσκάκης δεν είχε να επιτελέσει δύσκολο έργο καθώς οι φάσεις που κλήθηκε να διαχειριστεί στον αγώνα δεν ήταν δύσκολες. Πέρασε σχεδόν απαρατήρητος.

Έτσι κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε πολύ, κινδύνεψε κιόλας, στο τέλος όμως δικαιώθηκε από την επιμονή αλλά ξεπερνώντας τον σκόπελο της πίεσης που άσκησαν οι γηπεδούχοι και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη που τον κρατά στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου

Οι συνθέσεις

Παναιτωλικός: Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Εζεγκέλε, Μπεχαράνο, Φωτάκης (71′ Καλογέρης), Γοδόι, Βιγιαφάνιες, Μαρτίνες, Κάπελ (79′ Γοδόι), Βασιλείου (65′ Αλβες)

Παναθηναϊκός: Στιλ, Νάνο, Μπούρμπος, Σίλντεφελντ, Μέντες, Δώνης, Μπούι (79′ Λαγός), Ζέκα, Μπαϊράμι (76′ Ντίνας), Καρέλης (53′ Μπεργκ), Πέτριτς.