Home SPORTS NEWS Η Βέρντερ… έλιωσε και τις «ασπιρίνες» (Videos)

Η Βέρντερ… έλιωσε και τις «ασπιρίνες» (Videos)

werder

Την ανοδική της πορεία με μεγάλη νίκη συνέχισε η Βέρντερ Βρέμης, καθώς στην έδρα της για την 20η αγωνιστική επικράτησε με 2-1 της Λεβερκούζεν. Οι «πράσινοι»… έλιωσαν και τις «ασπιρίνες» και με την 4η σερί νίκη πλησίασε και άλλο (-6) τις ευρωπαϊκές θέσεις, και την αντίπαλό της, που… έχασε το σερί το οποίο είχε… χτίσει! Ισοπαλία 2-2 ανάμεσα στην Άουγκσμπουργκ και την Άιντραχτ!

Στη Βρέμη, η γηπεδούχος πέτυχε το 1-0 στο 17’  με τον Μπάρτελς να δίνει ωραία πάσα στον Σέλκε, ο οποίος σκόραρε με πλασέ στην κίνηση. Στο 29’ έκανε το 2-0 ο Γιουνούζοβιτς με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ! Ο Λένο (γκολκίπερ της Λεβερκούζεν) στο 26’ είχε αποσοβήσει το 2-0 σε κεφαλιά του Γκέμπρε Σελασιέ. Στη συνέχεια η Λεβερκούζεν και αρχικά προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μπαντ στο 40’. Τελικά, το 2-1 έγινε στο 43’. Ο Κάστρο έστειλε την μπάλα με σουτ στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Τσαλχάνογλου με κεφαλιά σκόραρε!
Στο 52’ ο Κίσλινγκ με προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βολφ ενώ στο 65’  αποβλήθηκε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Ρότζερ Σμιντ για διαμαρτυρία. Στο 85’ για την φιλοξενούμενη μπήκε ο ΚυριάκοςΠαπαδόπουλος στην θέση του Μπραντ και το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος…

Η Άουγκσμπουργκ δε έχασε για 4η σερί αγωνιστική (3-1-0) και με το 2-2 εντός με την Άιντραχτ είναι ισόβαθμη στην 3η θέση με τη Σάλκε. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έμεινε για ένα ακόμα ματς μακριά από τη νίκη, και με την 2η σερί ισοπαλία είναι στο -7 από την 6η θέση και τη Λεβερκούζεν.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Κλάβαν στο 7’ και Μπομπαντίγια στο 37’. Η Αϊντραχτ μείωσε σε καθοριστικό σημείο, καθώς ο Αϊγκνερ έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 70’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Μάιερ.

Αναλυτικά για την 20η αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Σάλκε-Γκλάντμπαχ 1-0 (10′ Μπαρνέτα)
Σάββατο
Κολωνία-Πάντερμπορν 0-0
Μάιντς-Χέρτα Βερολίνου 0-2 (35′ Χέγκελερ, 42′ πεν. Μπέρενς)
Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-3 (9′ Ρόις, 56′ 72′ Ομπαμεγιάνγκ)
Στουτγάρδη-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (41′ Ρόμπεν , 50′ Αλάμπα)
Βόλφσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 3-0 (3′ Ντοστ, 27′, 84′ Ντε Μπράινε)
Αμβούργο-Αννόβερο 2-1 (27′ αυτ. Μαρσέλο , 50′ Γιάνσεν/66′ Σόμπιεχ)
Κυριακή
Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 2-1 (17′ Σέλκε, 29′ Γιουνούζοβιτς / 43′ Καλχάνογλου)
Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (7′ Κλάβαν, 37′ Μπομπαντίγια / 45+2′ Αϊγκνερ, 70′ Μάιερ)