Home SPORTS NEWS Πρωταθλήτρια Αφρικής η Ακτή (videos)

Πρωταθλήτρια Αφρικής η Ακτή (videos)

aktielefantosou

Μετά από δραματικό αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση), η ΑκτήΕλεφαντοστού επικράτησε με 9-8 της Γκάνας στην Ισημερινή Γουινέα και κατέκτησε το Κόπα Άφρικα. Ήρωας για τους νικητές ο γκολκίπερ της ομάδας Μπουμπακάρ Μπαρί , που απέκρουσε το 11ο πέναλτι της Γκάνας και ευστόχησε ο ίδιος αμέσως μετά.

Οι «Ελέφαντες» αναδείχθηκαν πρωταθλητές Αφρικής μετά από 23 χρόνια και αυτή είναι η δεύτερη κατάκτησή του. Η πρώτη φορά που είχε πάρει το τρόπαιο η Ακτή ήταν το 1992. Είχε παίξει και τότε στον τελικό με την Γκάνα!

Στη κανονική διάρκεια το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο και δεν είχαμε πολλές συγκινήσεις. Η κατοχή της μπάλας ήταν σχεδόν μοιρασμένη, αλλά η Ακτή είχε τον έλεγχο του αγώνα και ρυθμού. Τα «μαύρα αστέρια» δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές περισσότερα με αντεπιθέσεις και «στημένες» φάσεις, με ένα δοκάρι στο ενεργητικό τους στο πρώτο μέρος. Όσο περνούσε ο χρόνο, οι δυο ομάδες κοίταξαν περισσότερο την άμυνά τους και έτσι στα 90 λεπτά δεν είχαμε γκολ (0-0). Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι δραματικά και έτσι το στέμμα κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα.

Εκεί χαμογέλασε η Ακτή. Μετά από μια επεισοδιακή αλλά και ψυχοφθόρα διαδικασία έφτασε στην επιτυχία με 9-8. Για τους «Ελέφαντες», μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας Μπουμπακάρ Μπαρί (παίζει στη Λόκερεν), ο οποίος έπιασε το πέναλτι του Γκανέζου πορτιέρο, Ράζακ Μπράιμα, το 11ο δηλαδή της διαδικασίας και εν συνεχεία τον νίκησε στην δική του εκτέλεση, χαρίζοντας το τρόπαιο στους «ελέφαντες». Τα «μαύρα αστέρια» στα πέναλτι προηγήθηκαν μάλιστα με 2-0, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο τρόπαιο, καθώς η Ακτή το… γύρισε με τον Μπουμπακάρ Μπαρί να τραυματίζεται και σε πανηγυρισμό, και τα «μαύρα αστέρια» να χάνουν την 3η και την 4η εκτέλεση!!!!

Οι συνθέσεις
ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Μπαρί, Οριέ , Μπερτράν Μπαλί , Κολό Τουρέ , Κανόν, Σερί Ντι, Γιαγιά Τουρέ, Γκραντέλ (67′ Ντουμπιά), Τιενέ (116′ Καλού), Ζερβινιό, Μπονί.
ΓΚΑΝΑ: Μπράιμα, Άφουλ, Μπόι, Μένσα, Μπάμπα, Μουμπάρακ, Άκουα, Ατσού (116′ Ατσεαμπόνγκ), Αντρέ Αγιού , Άπια, Ασαμόα Τζαν (121′ Μπάντου).