Home SPORTS NEWS Πρόκριση για Σαχτάρ, συντριβή για Φενέρμπαχτσε

Πρόκριση για Σαχτάρ, συντριβή για Φενέρμπαχτσε

fener
πηγή: sport24.gr

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ συνέτριψε με 3-0 τη Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα και προκρίθηκε στα play-offs του Champions League. Δείτε αναλυτικά τι έγινε σε όλα τα ματς.
Πρόκριση στο 93ό λεπτό για την Αστάνα που νίκησε με 4-3 την Ελσίνκι και είναι στα play-offs του Champions League. Διπλό και πρόκριση (2-3) της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Σπάρτα Πράγας. Πέρασε και η Σέλτικ που κράτησε το μηδέν, στο Αζερμπαϊτζάν.

Λύτρωση στο 93′ για την Αστάνα

Σ’ ένα εκπληκτικό και αμφίρροπο ματς, η Αστάνα από το Καζαχστάν πήρε την πρόκριση για τα play-offs του Champions League, στο 93ο λεπτό. H Ελσίνκι προηγήθηκε με 2-0, έδειχνε να καθαρίζει την πρόκριση, αλλά η Αστάνα έκανε την ανατροπή με 3-2. Στο 86ο λεπτό ο Ζένελι ισοφάρισε σε 3-3 και οι Φινλανδοί άγγιζαν την πρόκριση. Ωστόσο, η τελευταία λέξη ανήκε στους Κοζάκους, οι οποίοι με τον Ποστνικόβ στο 93΄, πήραν τη νίκη και την πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η γηπεδούχος ομάδα έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 71ο λεπτό και την αποβολή του Τουομάσι.

Κράτησε το μηδέν και πέρασε η Σέλτικ

Η Σέλτικ έπαιξε μόνο άμυνα στο Αζερμπαϊτζάν και πέτυχε το στόχο της. Η Καραμπάγκ πίεζε, έκανε σποραδικές επελάσεις αλλά δεν έφθασε ποτέ στο στόχο της. Οι Σκωτσέζοι άντεξαν, κλείστηκαν στα καρέ τους και με τη “λευκή” ισοπαλία – συναρτήσει του 1-0 της Γλασκώβης – είναι στα play-offs του Champions League.

Διπλό πρόκρισης για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Σπάρτα Πράγας προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Κρέιτσι και Φατάι, μόλις από το 16ο λεπτό κι έμοιαζε να έχει ακλόνητο προβάδισμα για την πρόκριση. Ωστόσο η ομάδα της τσεχικής πρωτεύουσας, στην οποία είναι προπονητής ο Ζντένεκ Σκάζνι, “αυτοκτόνησε”.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αρχικά μείωσε στο 34ο λεπτό με τον Μούσα, ενώ ισοφάρισε πάλι με το Νιγηριανό επιθετικό στο 51ο λεπτό. Όλα έδειχναν παράταση, αλλά ο Τζαγκόεβ στο 76ό λεπτό έδωσε στη ρωσική ομάδα μία επιβλητική νίκη και πρόκριση, μέσα στην Πράγα. Από το 64′ οι Τσέχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερη, λόγω της αποβολής του Ματεγιόβσκι.

Ένα αρκούσε για την ΜΠΑΤΕ

Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ νίκησε εντός έδρας με 1-0 τη Βίντεοτον από την Ουγγαρία, χάρη στο γκολ του Γιαμπλόνσκι, και προκρίθηκε στα play – offs του Champions League. Η ουγγρική ομάδα έπαιζε από το 60ό λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα.

Τυπική διαδικασία για τη Βασιλεία

Η Βασιλεία είχε προκριθεί από το ματς του Πόζναν, αλλά νίκησε και εντός έδρας στην Ελβετία. Το γκολ κόντρα στη Λεχ, πέτυχε ο Μπιάρνασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, του ματς.

Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η Μάλμε

Η Μάλμε κατάφερε να νικήσει με 3-0 τη Ζάλτσμπουργκ, να ανατρέψει το 2-0 της Αυστρίας και να είναι αυτή που πανηγυρίζει την πρόκριση στα play – offs του Champions League. Τζούρτζιτς, Ρόσενμπεργκ και Ρόντιτς ολοκλήρωσαν το θρίαμβο των Σουηδών από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο.

Η πρόκριση στην Παρτίζαν

Η Παρτίζαν δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει, στο Βελιγράδι, με 4-2 την αντίσταση της Στεάουα Βουκουρεστίου και να πανηγυρίσει μία μεγάλη πρόκριση.

Δεύτερη νίκη για Σκεντερμπέου

Τυπική διαδικασία για τη Σκεντερμπέου, η ρεβάνς με τη Μιλσάμι, στην Αλβανία. Η ομάδας της γειτονικής χώρας επιβεβαίωσε και στο δεύτερο ματς την ανωτερότητά της, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 2-0.

Συντριβή για τη Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ συνέτριψε με 3-0 τη Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα και προκρίθηκε στα play-offs του Champions League. Οι Τούρκοι των πολλών κι εκκωφαντικών μεταγραφών εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και μοιραία αποκλείστηκαν με κάτω τα χέρια.

Οι ρεβάνς του 3ου προκριματικού:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

ΤΡΙΤΗ

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – Μίντιλαντ (Δανία) 0-1 (2′ Σβιατσένκο) [2-1]

Μόλντε (Νορβηγία) – Ντίναμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) 3-3 (43′ Χουσαΐν, 52′ πέν. Ελιουνουσί, 75′ Καμαρά / 17′ Πιάτσα, 20′ Αντέμι, 22′ Ρογκ) [1-1]

ΤΕΤΑΡΤΗ

Αστάνα (Καζαχστάν) – Ελσίνκι (Φινλανδία) 4-3 (44′ Τουομάσι, 47′ πεν. Κάνας, 56′ Σόμκο, 93′ Ποστνικόβ / 4′ Τζάλοου, 42′ Μπάαχ, 86′ Ζένελι)      [0-0]

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Σέλτικ (Σκωτία) 0-0 [0-1]

ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) – Βίντεοτον (Ουγγαρία) 1-0 (82′ Γιαμπλόνσκι) [1-1]

Βασιλεία (Ελβετία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-0 (91′ Μπιάρνασον) [3-1]

Παρτίζαν (Σερβία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 4-2 (8′ Μπάμποβιτς, 60′ Γιέβτοβιτς, 69′ Ζίβκοβιτς, 91′ Τρούγιτς / 11′ Μουνίρου, 33′ Χαμρούν) [1-1]

Μάλμε (Σουηδία) – Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) 3-0 (7′ Τζούρτζιτς, 14′ Ρόσενμπεργκ, 42′ Ρόντιτς) [0-2]

Σκεντερμπέου (Αλβανία) – Μιλσάμι (Μολδαβία) 2-0 (16′ Σαλίχι, 55′ Πρόγκνι) [2-0]

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ) 0-2 (76′, 83′ Ζεχάβι) [2-1]

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

ΤΡΙΤΗ

Άγιαξ (Ολλανδία) – Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 2-3 (52′ Μίλικ, 75′ Γκούντελ / 12′ Μπέριτς, 39′ και 77′ Σβάουμπ) [2-2]

Μονακό (Γαλλία) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 4-0 (54′ Ιβάν Καβαλέιρο, 64′ Κουρζαουά, 70′ Μαρσιάλ, 77′ Ελ Σααραουί) [3-1]

ΤΕΤΑΡΤΗ

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 2-3 (6′ Κρέιτσι, 16′ Φατάι / 34′, 51′ Μούσα, 76′ Τζαγκόεβ) [2-2]

Μπριζ (Βέλγιο) – Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 3-0  (53′ Κουλς,57′ Βάθκεθ, 82′ Ουλαρέ) [1-2]

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 3-0 (25′ Γκλάντκι, 65′ πεν. Σρνα, 68′ Τεϊσέιρα) [0-0]

*στο μονοπάτι των μη πρωταθλητών περιμένουν στα play-offs οι ManUtd, Βαλένθια, Λεβερκούζεν, Σπόρτινγκ και Λάτσιο